Velikonoční kaktus je nenáročnou ozdobou domácnosti. Musí ale pravidelně kvést

Fotografie: Kor!An / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Velikonoční kaktus je blízký příbuzný toho vánočního. Kvete však v jiném období. K tomu, aby byl obsypán květy, však potřebuje specifické podmínky.

Velikonoční kaktus pochází z teplých brazilských pralesů. V přirozeném prostředí roste na stromech a nikoliv v půdě. Aby se mu dobře dařilo, musíte mu nasimulovat podobné podmínky. Velikonoční kaktus je celkově nenáročná rostlina, ale je potřeba vědět, co nesnáší a co mu naopak vyhovuje. Při troše snahy se vám o Velikonocích odmění bohatou násadou květů.

Světlé místo s pokojovou teplotou

Kaktusu se dobře daří na světlém místě s teplotou kolem 22 °C. Nemá však rád přímé sluneční světlo, a proto ho umístěte dále od okna, kam na něj ovšem budou dopadat sluneční paprsky. Na pěstování je nenáročný a vhodné podmínky se pro něj najdou téměř v každém bytě nebo domě. Kaktus v období růstu pravidelně a vydatně zalévejte. Velmi si však dávejte pozor na přelití, protože je náchylný na uhnívání kořenů.

Velikonoční kaktus je potřeba pravidelně hnojit, a to každé 2–4 týdny. Vhodné je používat hnojivo pro orchideje nebo africké fialky. Pokud listy kaktusu žloutnou a měknou, znamená to, že ho přeléváte, v takovém případě omezte zálivku. Scvrkávající se listy naopak upozorňují na nedostatek vody. Kaktusu se daří v substrátu pro orchideje a africké fialky, který smícháte půl na půl. Přisypat můžete i písek, jenž zajistí dobré odvodnění.

Musí být několik týdnů ve tmě

Aby velikonoční kaktus vykvetl, je potřeba změnit na čas způsob, jakým se o něj staráte. Před kvetením totiž kaktus potřebuje 6–8 týdnů klidového režimu. Ideálně mu asi 12 týdnů před Velikonocemi začněte dopřávat opravdu dlouhé noci. Každý den musí být kaktus alespoň 14–16 hodin ve tmě. Zároveň je potřeba ho přesunout na chladnější místo s teplotou mezi 10–15 °C.

květ velikonočního kaktusu
Fotografie: Pixabay

Pokud nemůžete zajistit tak nízkou teplotu, dejte ho na co nejchladnější místo, které je k dispozici. Nedávejte ho do průvanu, ani ke zdrojům tepla. Každý den kolem čtvrté odpoledne ho zakryjte krabicí, černým pytlem nebo velkým květináčem. Jednoduše čímkoliv, co nepropustí světlo. Následující ráno ho opět odkryjte. Jakékoliv světlo, tedy i z baterky, svíčky nebo žárovky, by přerušilo tento klidový proces a mohli byste začít znovu.

Po odkvětu nechte kaktus měsíc odpočinout

Když někdy zapomenete krabici sundat, ještě se nestane nic hrozného, ale dávejte si na to pozor, v úplné tmě by dlouho nepřežil. Po několika týdnech můžete na rostlině začít hledat první poupata. Jakmile se objeví, můžete přestat rostlinu zakrývat. Příliš ji však nepřemisťujte, náhlá změna teploty, ale i manipulace s květináčem mohou způsobit opadání poupat.

světle růžový květ velikonočního kaktusu
Fotografie: Pixabay

Velikonoční kaktus kvete přibližně měsíc. Odkvetlé květy ihned odstraňujte a nenechte kaktus zaplodit. Rostlina by v následujícím roce měla menší květy. Po úplném odkvetení dopřejte rostlině asi měsíc klidu. Snižte zálivku a nechte kaktus vyschnout. Zalévejte až ve chvíli, kdy bude substrát suchý do hloubky více než 5 cm.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]