Okna nebo balkonové dveře mohou časem utrpět nějaké ty škrábance. Naštěstí existují domácí jednoduché metody, které pomohou škrábance odstranit.
Tak jste umyli všechna okna i skleněné dveře. Už už se chystáte jít si uvařit kafíčko a odměnit se chvilkou odpočinku, když vtom si všimnete škrábanců na vyčištěném skle. Jsou teď vidět snad ještě více, když je sklo čistě umyté. Pokud podobnou situaci řešíte, nemusíte hned běžet za sklenářem, ani nad škrábanci nemusíte mávnout rukou. Existují totiž jednoduché postupy, které škrábance ze skla odstraní.
Hluboké rýhy si mohou vyžádat výměnu skla
V případě, že se nejedná o příliš hluboké škrábance, budete s těmito postupy slavit úspěch. U hlubokých rýh pak můžete postup alespoň vyzkoušet. Pokud škrábance nezmizí a jsou opravdu hluboké, můžete uvažovat o výměně skla. Opravdu hluboké škrábance totiž nejsou jen estetickým problémem, ale brzy mohou být příčinou prasknutí celého skla.
Zubní pasta nebo abrazivní mýdlo
Běžná bílá zubní pasta nebo jemné abrazivní mýdlo si s menšími škrábanci dokážou hravě poradit. Účinnější je bělicí zubní pasta na bázi jedlé sody, jež obsahuje drobounké částečky. Musí mít bílou barvu a nebýt ve formě gelu, to by nefungovalo. Jemný písek, který tyto pasty a mýdla obsahují, totiž dokáže sklo vybrousit, a škrábance tak zarovnat s okolním povrchem.
Sklo nejdříve očistěte a otřete do sucha. Na vlhký hadřík z mikrovlákna naneste trochu zubní pasty. Přitiskněte ho na škrábanec a krouživými pohyby sklo třete asi půl minutky. Přebytečnou pastu odstraňte čistým hadříkem a zkontrolujte, zda škrábanec zmizel. Pokud to není dokonalé, celý postup znovu zopakujte, dokud škrábanec nezmizí.
Průhledný lak na nehty
Ideálně použijte takový lak, jenž opravuje poškození nehtů. Čirý lak naneste na škrábanec a nechte ho hodinu schnout. Poté si vezměte hadřík z mikrovlákna nebo jiný, který nepouští chloupky, a nalijte na něj trochu odlakovače na nehty nebo acetonu. Poté jím přejeďte škrábanec a vyčistěte lak z jeho okolí. Poškození se zaplní průsvitným lakem, a škrábanec tak přestane být viditelný.
Jedlá soda smíchaná s vodou
Podobně jako zubní pasta funguje i jedlá soda v prášku. Rozmíchejte ji s trochou vody tak, aby vznikla pastovitá hmota. Postupujte stejně jako v případě zubní pasty. Naneste hadříkem trochu sody na škrábanec a krouživými pohyby ho vybruste. Sklo poté omyjte a vysušte. V případě potřeby můžete postup několikrát opakovat.
Ocelová vlna
Trochu hlubší škrábance pomůže odstranit ocelová vlna. Ale pozor, musí to být opravdu ta nejjemnější, jinak byste si mohli na skle vyrobit další škrábance. Používejte vždy nově koupenou ocelovou vlnu. Přiložte ji na sklo a krouživými pohyby škrábanec vyleštěte. Může to trvat několik minut. Poté sklo opláchněte a otřete do sucha.
Zdroj: Athensmagazine