Efektivní větrání v zimě ušetří rozpočtu za drahé vytápění. Může jít dokonce o více než 3 MWh ušetřené energie ročně

Fotografie: Vyacheslav Argenberg / Creative Commons / Attribution 4.0

Okna otevřete dokořán a minutku si nastavte na deset minut. Zní vám to v zimním období jako plýtvání teplem? Přečtěte si, proč je to naopak nutné.

Otevřená okna, povlávající záclona, místnost plná svěžího vzduchu. V létě nám něco takového přijde jako samozřejmost. Okno si otevřeme, kdykoliv nás napadne. V zimě už se do něčeho takového ale musíme nutit. Jenže vyměnit vzduch v místnost je třeba i v tomto období. Jak to tedy dělat správně, aby to mělo co největší efekt?

Nevětrání ohrožuje zdraví

V době drahých energií, úspor, pojmů jako ekologie a udržitelnost je celkem běžné, že se z domácností stávají uzavřené kobky, kde se vzduch téměř nehne. A proč by taky měl? Vždyť by odnesl drahocenné teplo, a to si nemůžeme dovolit. I většina článků a doporučení se týká toho, jak za energie ušetřit, a tipů, jak zamezit tepelným ztrátám. Nejednu radu naleznete také na našich stránkách BydlímeÚtulně. Víte ale, že ušetřit se dá i správným větráním? Čísla mluví i o 3 MWh ročně.

Dříve netěsnícími okny, špaletami či různými škvírami domem neustále profukovalo a v domě se tak udržovala rovnováha mezi teplotou, vlhkostí a množstvím oxidu uhličitého. Dnes se ale hraje na izolace, utěsnění, uzavření. A v takovém prostoru podle IDnes trávíme až 90 % svého času. Přitom nevětraný vzduch může způsobovat pocit únavy, pálení očí, bolesti hlavy, špatnou soustředěnost, a dokonce zvýšenou náchylnost k infekcím, jako jsou záněty horních cest dýchacích.

Jak správně větrat

Základem správného větrání je především intenzita a délka. Dlouhodobé mírné větrání je z mnoha důvodů neefektivní. V zimě způsobuje prochladnutí stěn, což může vést až k objevení plísně, v lepším případě budete jen horko těžko ztracené teplo do nich vhánět zpět. Ideálním časem pro větrání v zimě je krátká doba – tak 10 minut – záleží ovšem na velikosti místnosti.

Rodinné peněžence značně prospějí nižší výdaje za vytápění. Zajistí je i vhodná teplota a větrání

Důležitý je i způsob větrání, který má vliv na zmíněnou intenzitu. Jako nejlepší se jednoznačně jeví křížové nebo komínové větrání. Křížové větrání znamená v podstatě průvan. Takového dosáhnete, když otevřete dvě okna proti sobě. Ještě efektivnější je komínové větrání, kdy se teplý vzduch žene ven střešními okny. Podle PasivníDomy by se měla vyměnit třetina objemu místnosti každou hodinu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]