
Slimáci a šneci v zahradě jsou pěkná pohroma. Pokud nepomohou domácí přírodní postřiky, zkuste záhony obsypat lógrem.
Sotva zahrádkáři začali s pěstováním, už jsou rostliny napadány různými škůdci. K těm nejvytrvalejším patří slimáci a šneci. Ti dokáží ohryzat mladé sazenice nebo semenáčky, a to zeleninu i květiny. A tak stále dokola hledáme účinné metody, jak se těchto nezvaných potvůrek v záhonech zbavit. Nejhorší je plzák španělský, který se u nás před léty přemnožil. A protože nemá přirozeného predátora, je jich na zahradách stále víc a víc. Proti našim běžným slimákům je to obr a dokáže sežrat notnou dávku těžce vydobyté úrody.
Které rostliny slimáci nejčastěji napadají
Slimáci mohou ožírat prakticky všechny rostliny v zahradě. A nestačí jim zlikvidovat jen mladé lístky, ale klidně se pustí i do ovoce. Typickým příkladem jsou jahody. Plži na ně snadno vylezou a sežerou, co se dá. Ze zeleniny jsou nejvíce ohroženy hlávkový salát, zelí, mrkev, rajčata, okurky a všechna čerstvá sadba. Ale i všechny malé, ze semínek nově vzešlé rostlinky. Ty vám oholí tak, jako byste lístky odstřihli nůžkami. Zbytky stonků vám ale v záhonku nechají.
Plžům chutnají i zahradní květiny. Pustí se do macešek, měsíčků, petúnií i slunečnice. Mimořádně nenasytní jsou slimáci a někdy zahrádkáře přinutí i k slzám. Hlemýždi toho tolik nespořádají, spíš se živí rostlinnými zbytky. Takže jsou do jisté míry i prospěšní, neboť čistí zahradu od odumřelé organické hmoty, jak uvádí web ZielonaInteria.
S krtky na zahradě lze bojovat i bez agresivní chemie. Platí na ně i ricinový olej a česnek
Domácí postřiky rostlin jako prevence
Přírodní postřik je jedním z nejlepších způsobů ochrany rostlin. Neškodí jim, někdy dokonce poskytuje cenné živiny a účinně odpuzuje nejen slimáky, ale i další škůdce. Magazín Plantura píše, že úplně nejlepší na slimáky je kofein. A postřik si dokážete doma vyrobit velmi snadno. Uvařte silnou kávu, tu nařeďte, dejte do rozprašovače a postříkejte záhony. Anebo smíchejte lógr se zeminou a posypte kolem každé rostliny. Totéž můžete udělat i z čerstvě mletou kávou. Bude to dražší, ale účinnější. Kofein totiž působí na slimáky a další plže jako neurotoxin.
Podobně funguje i jedlá soda, slimáky účinně odpuzuje i česnek. Postřik na ohrožené rostliny si můžete připravit také z rozdrcených hřebíčků, které následně zalijete vroucí vodou. Nechte přes noc vylouhovat, sceďte a nalijte do nádoby s rozprašovačem. A pak postříkejte přímo rostliny. Nejlépe ráno. K postřiku rovnou na rostliny zkuste využít také výluh z vratiče, přesličky nebo z kopřivy. Spařte je horkou vodou a nechte 24 hodin louhovat. Vzniklý výluh na rostliny aplikujte opět pomocí rozprašovače.
Se slimáky můžete bojovat Coca-Colou. Stačí ji nalít do mělkých misek a umístit na okraje záhonů. Kyselina fosforečná a citronová a také oxid uhličitý, které jsou v nápoji obsažené, si dost rychle poradí se slimáky i šneky. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali, že pomocí Coca-Coly lze poměrně lehce vyčistit WC mísu.
Zdroje: ZielonaInteria, PlanturaMagazine
Napište komentář