
Mravenci v zahradě mohou být do určité míry prospěšní. Jsou součástí přírody a zastávají i řadu užitečných rolí. Někdy je ale lepší se jich zbavit.
Mravenci se postarají o provzdušnění půdy, neboť svými chodbičkami přivádějí kyslík, vodu i živiny až ke kořenům rostlin. Podílejí se i na tvorbě humusu, neboť přispívají k rozkladu organických látek. Některé druhy pomáhají i s opylením rostlin. Horší už je to, že mravenci žijí v symbióze s mšicemi, takže tam, kde je jeden druh, je v jeho blízkosti i druhý. Rostliny bývají obalené mšicemi a mravenci si pochutnávají na jejich medovici. A také mšice dokáží roznést po celé zahradě.
Přemnožení mravenců
Jakmile se vám na zahradě rozšíří kolonie mravenců, budete mít starosti. Dokáží totiž poškodit kořenové systémy rostlin, neboť si přímo v nich budují svá hnízda. A také roznášejí semínka plevelů po celém pozemku. Kromě toho umí zničit celé kusy trávníku, když se v něm usadí. Na druhé straně si mravenci poradí s různými druhy škodlivého hmyzu. Zničí larvy brouků, vajíčka pakomárů a také odstraňují odumřelé organické zbytky a fungují jako přírodní čističi zahrad.
Jakmile ale zjistíte, že máte hnízdo na každém kousku zahrady, je zapotřebí, abyste začali jejich počet usměrňovat. Anebo bude po zeleni všeho druhu – po trávníku i po úrodě. Mravenci v zahradě mohou být užiteční, ale při přemnožení nadělají dost škody.
Slimáci na zahradě nebudou mít šanci. Lze se jich zbavit i díky kávové sedlině a pilinám
Mravenci na stromech
Zbavit se tohoto lezoucího – a někdy i okřídleného – hmyzu na stromech by mohlo být velmi snadné. Existují ekologické lepové pásy, které umístíte na spodní část kmene (ve výšce by se na pásy lepily i včely) a také na některé větve. Dokážete tak stromy i keře ochránit nejen před mravenci, ale třeba i před žravými housenkami a dalším škodlivým hmyzem. Někdo také – jak se uvádí na webu HouseDigest – natírá kmeny dřevin vápnem. Funguje jako ochrana před škůdci a jako dezinfekce.
Mravenci ve skleníku
Vysaďte citrusy, pálivé papričky, a především kajenský pepř. Tím byste měli mravence spolehlivě odradit. Rostliny do skleníku přece vysazujete proto, abyste je ochránili. A přitom mravenci na ně mohou přinést mšice, zničit kořeny, a dokonce ožerou i listy sazenic – není to tedy jen výsada slimáků. Kolem skleníku také můžete nasypat vápno nebo provést aplikaci roztoku octa s vodou v poměru 1 : 1.
Mravenci v chodníku a v trávníku
V trávnících a v prasklinách či spárách chodníků se mravenci uhnízdí velmi často. Pokud zjistíte jejich přítomnost v chodníku, můžete použít horkou vodu nebo komerční sprej proti mravencům. Chcete-li jít přírodní cestou a mravence vyhnat, použijte esenciální olej z citrusů, ten se jim vůbec nelíbí. Stačí, když ho nakapete na objevené trasy mravenců nebo do trávníku, kde mraveniště předpokládáte. Účinný je i olej z máty nebo levandule, píše web Deccoria.
Stejně tak účinný může být hřebíček, pepř či skořice. Pachové cestičky naruší mravencům i rozdrcená křída, jedlá soda, káva nebo dětský pudr. Zkrátka to, co nám voní, mravencům zapáchá. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás rovněž sepsali, jak byste mohli přírodní cestou ze zahrady vyhnat hraboše.
Zdroje: Deccoria, HouseDigest
Napište komentář