Růže jako z pohádky: Namnožte si je jednoduše sami z podzimní prořezávky

Fotografie: Pixabay

Toužíte po bohatých a krásných růžových keřích? Nebo máte oblíbenou odrůdu růže, kterou chcete namnožit, ale nevíte si rady? Nechte si poradit od zkušených květinářů, kteří vám poradí, jak snadno a jednoduše si namnožíte královnu všech květin sami, ušetříte tak nemalé peníze za sazenice ze zahradnictví.

Nadcházející sezónu pak bude vaše zahrada vypadat jako z pohádky a s keři, které budou přesně zapadat do vašeho zahradního plánu. Ke snadnému postupu navíc nepotřebujete nic speciálního, připravte si jen ostrý nůž a houbičky na mytí nádobí.

Řízky z podzimní prořezávky

Oblíbená růže na zahradě, kterou byste chtěli rozmnožit a vytvořit růžový záhon? Pusťte se do řízkování na podzim a použít můžete stonky z podzimní prořezávky! Ušetříte, a ještě se budete moci pochlubit vlastními sazenicemi!

Fotografie: Pixabay

Použijte stonky s tmavě zelenou barvou, nepoškozené a s 3-5 pupeny. Důležité je mít ostrou čepel zahradnického nože. Pro řízkování nejsou vhodné zahradnické nůžky, které by mohly řez zkrabatit a mohlo by v místě ořezu dojít k hnilobě. Ve spodku řezu následně proveďte několik řezů čistým nožem, aby mohly kořeny růst rychleji.

K zakořenění pomůže houbička na nádobí

Nyní si připravte houbičky na mytí nádobí, které vytvoří podhoubí pro zakořenění. Je to osvědčený postup, nebojte se proto a z houbiček odstraňte hrubou část s drátěnkou. Následně nakrájejte nebo pomocí nůžek nastřihejte 2 až 4 kusy z každé houbičky, záleží na velikosti houby.

Fotografie: Pixabay

Poté pomocí ostrých nůžek nebo nože vyřízněte do houbiček kapsy, kam se budou vkládat řízky. Připravte si šťávu z aloe a vody v poměru 1:9, tato směs umožní růst, protože je přírodním biostimulantem a houbu do směsi namočte, nechte nasáknout a poté vyždímejte.

Pravidelná zálivka je základ

Řízky se následně vloží do kapes. Jak ale uhlídat, aby houbička udržovala permanentní vlhkost, aby růže neuschla? Právě z tohoto důvodu nyní vložte řízek s houbičkou do pevného plastového sáčku, který můžete dofouknout brčkem.

Sáček přeneste na teplé a světlé místo, může být i u okna. Vlivem vhodných teplotních podmínek za pomoci vodní páry a oxidu uhličitého se objeví první kořínky už po týdnu. Poté zasaďte řízky do připraveného substrátu a nechte vzejít překrásné keře.