Jak se zbavit pavouků v domě – účinná je prevence i přírodní prostředky

Mnoho lidí se pavouků bojí a nemá je rádo. Mít ve svém domě či bytě pavoučí návštěvu je mnohdy úplná noční můra. Ačkoliv se většina pavouků zdržuje venku, do našeho obydlí je láká přístřeší, teplo a potrava.

Ideální je, když pavoukům zabráníme v jejich přístupu. Ovšem to je mnohdy nadlidský úkol vzhledem k tomu, že musíme větrat a sami jim otevřeme a pozveme domů. V dnešním článku se zaměříme na prevenci i likvidaci těchto nezvaných hostů.

Prevence

  • V prvé řadě utěsněte dům. Veškeré pukliny, otvory a jiná místa, kudy by se mohli do domu dostávat. Tmelem vyplňte mezery v oknech a dveřích, stejně tak kolem různých drátů a kabelů vedoucích dovnitř. Do oken dejte sítě proti hmyzu (případně vyměňte za nové, pokud ty stávající mají trhliny). Komín i ventilaci rovněž opatřete síťovinou proti hmyzu.
  • Vypínejte venkovní osvětlení. Ačkoliv světlo neláká pavouky, ale láká hmyz, který je jejich potravou. Stejně tak ztlumte i vnitřní světla, opatřete si rolety, žaluzie, závěsy. Zvažte, zda nebude lepší pořídit sodíkové lampy, které nejsou pro hmyz tak atraktivní – nebudou tak poskytovat pavoukům zdroj potravy.
  • Odstraňte kolem zdiva domu veškerou vegetaci. Jestliže vám pavouci činí vážné problémy, bude možná lepší přesadit vše co je v blízkosti domu někam dál. Hustý porost pavouky přitahuje a poskytuje jim úkryt. Jakmile ucítí zdroj potravy a tepla, začnou vám škvírami lézt dovnitř. Z okolí domu odstraňte i mulč, listí, kameny a jiný zahradní materiál. Jediným mulčem, který vám pomůže je cedrový – cedr pavouci nesnáší.
  • K prevenci patří i pravidelný úklid. Čisté prostředí nedává pavoukům takovou příležitost. Nenechávejte nikde povalovat zbytky jídel – drobky přitahují mravence, mouchy a nebude dlouho trvat, přidruží se k nim i pavouci, protože ačkoliv je drobky nezajímají, zajímají se o mouchy a jiný hmyz.

Jak se pavouků zbavit

Zbavit se pavouků lze chemickou i přírodní cestou. Pokud dáváte přednost druhé verzi, zkuste

  • Peprmint
  • Ocet v rozprašovači
  • Citrusy (šťávu i citronovou kůru)
  • Tabák
  • Cedr
  • Kaštany

Ocet v rozprašovači nastříkejte všude tam, kde předpokládáte, že mohou pavouci lézt dovnitř. Kolem oken, dveří a všechny pukliny. Při vytírání používejte rovněž octovou nebo citronovou vodu. Můžete i smíchat citrusy či ocet s mátou nebo tabákem. Na okenní parapet si vytvořte kaštanovou dekoraci. Ozdobí váš dům a pavouky udrží dál. Pavouci nemají rádi vůni cedru. Rozvěste po domě pytlíčky, ozdobte si parapety (cedrová kůra v misce).

Domácí mazlíčci – pokud máte psa nebo kočku, kteří objeví nezvaného hosta, tak ho pěkně proženou. Pokud pavouk takové setkání přežije, příště si rozmyslí, zda k vám půjde na návštěvu.

Obrázek: pixabay.com