Málokdo ví, jak výhodné je mít doma rybenky. Řeší za vás tyto zásadní problémy, které lidé podceňují

Fotografie: Depositphotos

Rybenky, známé též jako stříbrníci (Lepisma saccharina), jsou drobný bezkřídlý hmyz, který se vyznačuje svým charakteristickým stříbřitým leskem a šupinami, jež pokrývají celé tělo.

V domácnostech se živí organickými látkami rostlinného původu, jako jsou papír, lepidlo, tapety a někdy i potraviny jako mouka nebo cukr. Rybenky preferují vlhké prostředí a jsou aktivní převážně v noci, kdy se vydávají za potravou. V přírodě se rybenky vyskytují pod listím nebo kameny a jsou důležitou součástí ekosystému. Slouží totiž jako potrava pro různé druhy predátorů, jako jsou škvoři či pavouci. Zajímavostí je, že rybenky jsou jedním z nejstarších druhů hmyzu na planetě a jejich výskyt byl zaznamenán již v dobách před vznikem švábů.

Kde v bytě je najdete

Rybenky se v domácnostech objevují poměrně často. Najdete je na takových místech, kde budou mít tmu a vlhko, píše web IDnes. Tím, že se rybenka u vás objeví, dostáváte okamžitou informaci, že někde máte něco víc mokrého či vlhčího, než je v domácnosti obvyklé. Nejčastěji se objevují v koupelně či toaletě, ale i u sklípků a komor nebo v předsíni. Rády se skrývají ve škvírách, třeba mezi dlaždicemi nebo zárubněmi. Rybenky tvarem svého těla připomínají rybičku. Odtud tedy ten přiléhavý název.

Čím se rybenky živí

Zdá se, že nepohrdnou prakticky ničím. Zkonzumují zbytky kůže, zpracují vlasy i nehty. Přitom jim chutnají škroby, takže když u vás narazí na mouku, pečivo nebo cukrovinky, budou se mít dobře. Na stravu rozhodně vybíravé nejsou. Na člověka nepřenášejí žádné choroby, ani nejsou nijak škodlivé či nebezpečné. Ba spíš naopak by se dalo říci, že přinášejí určitý prospěch. Jednak, jak už bylo zmíněno, jsou indikátorem vlhkosti, jednak se živí i roztoči, kterých se nalézá v každé domácnosti plno a jsou škodliví zejména pro alergiky a astmatiky.

Tento přírodní trik je nejúčinnější prevencí proti octomilkám, za kterou neutratíte ani korunu

Takže by se dalo říct, že jsou vlastně i užitečné. Rozhodně je však nenechte přemnožit, žít v obklopení tímto hmyzem není nic příjemného. A také by se vám mohly z toalety rozšířit třeba do spíže nebo do postele.

Jak se rybenek zbavit

Nejlepší je asi prevence, radí na webu TheSpruce. To znamená všechno všude kontrolovat, abyste měli jistotu, že v bytě či domě nejsou žádná vlhká místa a zákoutí. Koupelnu vytírejte do sucha a větrejte. Rovněž perte a sušte koupelnové rohožky a koberečky. Dále je dobré, abyste uklízeli potraviny, zejména ty škrobnaté, do uzavíratelných nádob. Také pravidelně odklízejte zbytky jídla a drobky. To všechno by mohlo rybenky přilákat. Můžete proti nim použít různé přírodní repelenty, jako je vanilkový lusk či sušená levandule.

Anebo esenciální oleje s vůní citrusů, které pomohou vypudit hmyz z vašeho domova. Jestliže se u vás rybenky přemnožily, zkuste na ně nastražit pasti – skleněné nádobky se škrobem nebo moukou, nastrouhané brambory, lepové desky. Tyto nástrahy hmyz přilákají a vy ho pak můžete zlikvidovat. V případě, že se problém s rybenkami nezlepší, měli byste se obrátit na profesionální služby pro hubení hmyzu v domácnostech.

Na BydlímeÚtulně jsme pro vás rovněž sepsali, jak se v domácnosti vypořádat humánním způsobem s pavouky.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*