Jak si zařídit pohodlnou domácí kancelář

Snem mnoha lidí je stát se pánem svého času a pracovat z domova. Tento způsob práce přináší svobodu, ale také nároky na vytvoření ideálního pracovního prostředí. Jak vybavit domácí kancelář tak, aby se v ní úkoly plnily snadno? Přinášíme rady a tipy na zřízení home office.

Sedět či pololežet na gauči v pokřivené pozici s notebookem v klíně by nejspíš nebylo to pravé ořechové. Stejně tak pracovat v místnosti, kde je jen velmi těžké se soustředit. Patříte-li mezi šťastlivce, kteří mohou využívat celou místnost, pak máte vyhráno. Obtížnější situace nastává v okamžiku, když si musíte vystačit se skromným pracovním koutkem, někde v rohu místnosti.

Celá místnost vs. pracovní koutek

Mít k dispozici pro sebe celou místnost, kde může člověk nerušeně pracovat je nesporná výhoda. Ale je nutné počítat s tím, že vybavování takové kanceláře bude finančně náročnější. Pracovní koutek sice neposkytuje oproti celé místnosti tolik soukromí, ale zato je jeho vybavení otázkou mnohem méně peněz a dalších starostí s vybavením.

Funkční pracovní kout

Jak jsme už nastínili, vybavit domácí kancelář podléhá jednak našim možnostem na prostor, možné finanční investici, a také typu vykonávané práce. Rozdílné požadavky budou mít lidé, kteří potřebují rýsovat, kreslit, pravidelně tisknout dokumenty či trávit jen pracovní čas na PC. V každém případě je základem kvalitní psací stůl, křeslo nebo pohodlná kancelářská židle, úložné prostory a osvětlení. Ideální je najít v bytě či domě koutek s nejmenší frekvencí. Na kuchyni raději nemyslete. Víc než pracovat by vás to lákalo chodit do lednice.

Pohodlí + zdraví

Nejdůležitějším vybavením jak jsme již uvedli je stůl a židle včetně věci, jež je nutné mít během práce po ruce. Psací potřeby, diář, dokumenty, tiskárna. Přestože vybavit pracovní kout dá méně práce než zařídit celou místnost, vsaďte na kvalitu a nešetřete. Krčit se celý den ve špatně zvoleném křesle by se nemuselo vyplatit. Stejně tak pamatujte na vhodné osvětlení, jestliže nebudete mít při práci dostatek denního světla. Nezapomínejte rovněž na kousek zeleně poblíž – rostliny kladně ovlivňují psychiku. Snažte se mít pokaždé čisto a poklízeno, zvlášť, jde-li o menší home offis někde v koutku. V prostředí, kde panuje chaos a připomíná to spíš kutloch, by vás práce netěšila.

Obrázek: pixabay.com