Během zimy se dá šetřit za energie pomocí snadných opatření. Pozornost si zaslouží i záclony nebo okna

Fotografie: Depositphotos

Vytápění nebo klimatizace jsou největšími žrouty energie ve vaší domácnosti. Náklady pak logicky rostou nejvíce v létě či zimě, protože je potřeba vyrovnat extrémy.

Zima je v tomto ohledu ještě problematičtější, protože udržení tepla je tak nějak záležitostí přežití. Naštěstí však existují některé jednoduché triky, jak tyto náklady redukovat při zachování obstojného komfortu. Nemusíte si kvůli tomu pořizovat žádnou speciální elektroniku. V zásadě jde totiž jen o využití fyzikálních zákonitostí. Ty jsme si zvykli trochu přehlížet a nahrazovat složitěji. S trochou cviku se vám však tato opatření dostanou pod kůži. Co tedy udělat?

Slunce, záclony a únik vzduchu

Existuje důvod, proč si kočky rády zdřímnou tam, kde svítí slunce. Jde totiž o skvělý zdroj přírodního tepla. Během dne tak odhrňte záclony a využijte skleníkového efektu. Na druhé straně jsou však okna obvyklým místem úniku tepla, protože, jak uvádí JustEnergy, nejsou tak dobře izolovaná jako zdi. Na noc tedy všechny záclony zatáhněte, abyste všechno nabrané přes den udrželi uvnitř. Nezapomeňte zkontrolovat režim oken, už jsme se o něm na BydlímeÚtulně zmiňovali.

Jakákoli škvírka, kterou bude dlouhodobě nekontrolovatelně proudit vzduch, je v zimě problém. Pravděpodobně se totiž bude vyskytovat i tam, kde to máte za utěsněné. Velkou potíží bývají hlavně okna a dveře. Ty totiž průběžně používáte, takže je nemůžete nějak trvale zablokovat. Zkontrolujte také půdu a sklep. Protože jde o málo navštěvovaná místa, snadno tam dojde k nějakému poškození a následně úniku. Zabezpečte také krb, když ho zrovna nepoužíváte.

teplota domu měření
Fotografie: Pixabay

Příprava topení na zimu je klíčem k efektivnímu zahřátí domácnosti. Pomůže úklid i odvzdušnění

Chytré přepínání a vypínání

Jak potvrzuje stránka EnergyVic, světla a vypnuté přístroje se ukazují jako černá díra na energii. I když není zařízení zapnuté, něco odebírá. Když opouštíte na delší dobu dům, nechte ho temperovat, ale nevypínejte topení úplně. Opětovné vyhřátí je totiž náročnější než jen přidání výkonu. A nezapomeňte, že většina náročných operací jako mytí či praní se dá nastavit na noc, kdy je proud levný, i tím nějakou tu korunku ušetříte.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]