Příprava topení na zimu je klíčem k efektivnímu zahřátí domácnosti. Pomůže úklid i odvzdušnění

Fotografie: Depositphotos

Zima se blíží. Jak připravit své radiátory na topnou sezónu a užít si teplý byt? Přečtěte si naše jednoduché tipy.

Zima je zase tady a s ní i topná sezóna. Je čas připravit svůj byt na chladné měsíce a ujistit se, že budete mít v zimě teplý a útulný domov. Jedním z klíčových prvků jsou radiátory. Jak je správně přichystat na zimu a co byste měli udělat hned teď?

Úklid a prostor kolem radiátorů

Předtím, než začnete se samotnými radiátory, si udělejte čas na úklid kolem nich. Radiátory by měly být volné a neblokované nábytkem, závěsy nebo záclonami. Pokud jsou radiátory zanesené prachem, mohou méně efektivně vydávat teplo. Takže je nejprve důkladně vyčistěte.

Po čištění se podívejte na jejich povrch. Pokud je poškozený nebo zaprášený, může dojít k rychlejší korozi, což způsobí problémy s efektivním vytápěním. Pakliže zjistíte poškození, použijte speciální lakovací tyčinku nebo sprej na opravu povrchu. Dalším krokem je zkontrolovat, zda z radiátoru neuniká voda. To může znamenat problémy s celým topným systémem. Jestliže zjistíte jakýkoli únik, okamžitě ho opravte. Pamatujte, že opravy před zimou jsou levnější a méně stresující než během zimního období.

Odvzdušněte radiátory

Odvzdušnění radiátorů je klíčovým krokem k zajištění efektivního vytápění. Pokud máte novější radiátory, pravděpodobně mají automatický odvzdušňovací ventil. U starších radiátorů může být nutné provádět to ručně. Stačí použít šroubovák a kbelík. Dbejte na to, aby vše bylo suché a bez úniků.

Před zahájením topné sezóny je vhodné nejprve sáhnout po fénu. Pár minut ušetří peníze

radiátor
Fotografie: Pixabay

U některých starších topných systémů je také důležité zkontrolovat hladinu vody v celém systému. Před zimou doplňte vodu, pokud je to potřeba, abyste jí měli dostatek pro efektivní vytápění. V zimním období je také důležité radiátory a celý topný systém pravidelně kontrolovat. Jestliže zaznamenáte jakékoli problémy, okamžitě je nechte opravit, abyste zabránili větším problémům. Nezapomeňte, že prevence je lepší než opravy.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]