Zbytečně zapojené spotřebiče zatěžují vysoké účty za elektriku. Patří mezi ně i televizor nebo počítač

Fotografie: Bran / Public domain

S rostoucími cenami za elektrickou energii stále více lidí hledá způsoby, jak ušetřit, aniž by se museli výrazně omezovat. Stačí přitom odpojit ze zásuvky tyto největší žrouty.

Zvýšení účtu za energie se nevyhnulo snad žádné domácnosti. Velká spousta lidí si tak začala svou spotřebu bedlivě hlídat. Existuje přitom docela jednoduchý trik, jak spotřebu elektřiny nenásilně snížit. Docílíte toho tím, že ze zásuvky odpojíte ty největší žrouty, kteří energii spotřebovávají i v době, kdy je nepoužíváte. Na toto si dejte pozor.

Jak ušetřit za energii

Jedním z účinných způsobů, kterými lze snížit spotřebu energie, je nákup a výměna spotřebičů a jiných zařízení za nízkoenergetická. To se vyplatí zvlášť v případech, kdy zařízení používáte na denní bázi. Můžete také obyčejné žárovky nahradit úspornějšími. Zkontrolovat byste však měli i spotřebu zařízení, která odebírají energii, i když se tváří vypnutě.

Zábavní elektronika

Televizor a počítač jsou nedílnou součástí téměř každé domácnosti a ve velké míře se podílejí i na vysokých účtech za elektřinu. Čím déle je přes den necháte zapnuté, tím více za jejich provoz zaplatíte. Pohlídejte si, jestli je zařízení při nepoužívání opravdu vypnuté, nebo jen v úsporném režimu. Často se vyplatí vypnout i zásuvku nebo zařízení ze zásuvky vytáhnout.

Napájení notebooku byste si měli pohlídat hned ze dvou důvodů. Jeho časté nabíjení vás vyjde draho, a navíc tím zničíte i jeho baterii. Naučte se ho nabíjet efektivně, kdy je jeho spotřeba nejnižší, a nenechávejte ho zapojený v zásuvce příliš dlouho. Tím nejen snížíte výši účtu za elektřinu, ale také prodloužíte jeho celkovou životnost.

Energetický štítek spotřebiče odhalí i jeho stinné stránky. Úspornost je možné poznat okamžitě

ovladač od televize
Fotografie: Freepik

Na co si dát ještě pozor

Budík, rádio, mikrovlnná trouba, tiskárna, wifi router a další zařízení mohou neustále spotřebovávat elektrickou energii. Při jejich delší nečinnosti se tak vyplatí je ze zdroje vytáhnout. Především pokud se chystáte ze svého domova odjet na delší dobu, je zbytečné, aby vám tito žrouti navyšovali vaše účty. Vyzkoušejte to i ve své domácnosti a ušetřete až několik stovek ročně.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]