Jak vybrat kliku ke dveřím

Ne každý ví, že i tak obyčejná věc jako klika je součástí celého interiéru. Při výběru kliky je velmi důležité znát základní typy klik a umět si poradit s některými překážkami, které se vám dostanou do cesty jako je rozteč kování, správná montáž nebo výběr materiálu.

Typy klik

Interiérové kliky se dělí na dva základní typy. Máme buď rozetové kování, nebo štítové kování. Rozetové kování je moderní. U tohoto typu kování, je rozdělen otvor pro kliku a otvor pro klíč, což znamená, že je každé zvlášť. Je krásné svým designem i provedením, jakým je vyrobeno. Je velmi vhodné do moderních interiérů, kde vynikne jeho krása. Další výhodou tohoto druhu je jeho montáž, která zaručuje dlouhou životnost a kvalitu.

Dalším typem je štítové kování. Je to provedení, kdy otvor pro klíč a klika jsou součástí jednoho štítu. Otvor pro klíč je v dolní části a otvor pro kliku je v horní části štítu. Zde je však velmi důležité mít správně změřenou rozteč. Omezený výběr designů je však navržen tak, aby si každý mohl vybrat to, co se mu nejvíc líbí a hodí do interiéru. Je však důležité nezapomenout, že tenhle typ je nedostačující a po letech častého používání dochází k jeho nesprávné funkčnosti.

Materiál pro kliku

Kliky se vyrábějí ze tří základních druhů materiálu. Liší se tak cenou a možností použití. Velmi důležité je vědět, který materiál se hodí do interiéru a který do exteriéru, protože pokud použijete kliku špatně, nikdo vám nepřijme případnou reklamaci. Nerezový materiál zaručuje dlouhou životnost. Hliník je měkčí materiál, který je cenově dostupný avšak na úkor své životnosti. Ostatní druhy jako je bronz, chrom, nikl atd. jsou materiály, které mají stejnou životnost podobně jako nerez.

Koule a madla?

Koule a madla jsou moderní alternativou klik. Koule na dveřích je jakousi známkou soukromí daného pokoje. Ve většině případů se totiž do pokoje bez klíče nedostanete. Avšak obyčejné zacvaknutí dveří neznamená, že je pokoj bezpečně uzavřený.

Zkratky u kování

Při nákupu se setkáváme s různými druhy zkratek. Je důležité znát jejich význam, abychom předešli špatnému nákupu. BB je označení kování s otvorem pro pokojový klíč. PZ je kování s otvorem pro vložkový zámek (FAB). WC je s otvorem pro olivu, používá se na toaletách nebo v koupelně.

Fotografie publikována se svolením artur84 Photography/FreeDigitalPhotos.net