Žluté barvy se rozhodně nemusíte bát – neuvěřitelně rozzáří interiér

Máte doma pouze bílou, šedou, krémovou barvu a začíná vám chybět barva, která vnese do vašeho domova energii, jiskru a teplo? Pak zkuste žlutou, která je tou nejjasnější teplou barvou, jež dokáže rozveselit a povzbudit. Žlutá je prostě dobrá, ať už ji do svého interiéru zakomponujete v menším či větším množství.

Co vše žlutá barva dokáže?

Žlutá barva oteplí místnost, povzbudí nervy, podpoří myšlení a paměť. To je jen několik málo důvodů, proč by žlutá neměla u vás doma chybět. Vhodná není snad jen do ložnice, kde se hodí spíš barvy studené a méně energické. Pokud se přeci jen rozhodnete rozzářit svou ložnici prostřednictvím žluté barvy, doplňte ji vhodnou barvou a doplňky, které její energii usměrní. Žlutá se velmi hodí do kuchyně a jídelny (podporuje chuť k jídlu), obývacího pokoje, předsíně či do pracovního koutku.

Jak žlutou v interiéru použít?

Žlutá by neměla převládat a stát se dominantní. Vmísit ji musíte do interiéru opatrně a nenásilně. Stačí buď vymalovat jednu stěnu žlutou barvou, případně použít tapetu se žlutými vzorky a použít pár doplňků: přehoz, polštáře, rámeček obrazu, svíčky, vázičky, obaly na květináče. Anebo namísto malování stěny žlutou barvou použít žlutý kus většího nábytku – sedací soupravu, pohovku, křeslo a doladit opět o pár žlutých drobností.

Žlutá krásně vynikne vedle bílé, smetanové, šedé. Standardní doplňkovou barvou bývá často modrá nebo zelená, ale ladit ji můžete také s hnědou, oranžovou, červenou, růžovou, fialovou. Samozřejmě vždy záleží na konkrétním odstínu barev a prostředí. Výtečně prohřeje a rozveselí i místnost laděnou do černých barev. Opatrní buďte u ostrých žlutých tónů, protože ty mohou naopak místnost opticky zmenšit a vyvolat pocit tmavšího dojmu. Zatímco světle žlutá prostor rozzáří, opticky zvětší, prohřeje a vyvolá pocit svěžesti.

Obrázky: spatiulconstruit