Čištění koberců bez drahých chemických prostředků je pro každou hospodyňku dobrým řešením. Seznamte se s postupy, které jsou ekologické a zároveň levné.
Koberce se poměrně dost znečišťují, i když to třeba zrovna není vidět. Máte-li totiž na koberci vzor, různé skvrny, prach a další nečistoty se v něm dobře ukryjí. Kde ovšem zůstala hygiena? Prach se chůzí po koberci rozvíří, a tím mohou trpět členové rodiny s alergiemi. V prachu se drží roztoči, což je pro vaše zdraví ještě horší.
Špinavé koberce ohrožují vaše zdraví
Kobercům se nevyhnou bakterie ani různé druhy špíny. Máte-li v bytě zvířata, která se zde volně pohybují, bude různých choroboplodných zárodků plný koberec. A pak taky ještě chlupy, případně jiné nečistoty, které zvířata přinesou z venku. Občas rozlijete do koberce nějakou tekutinu, anebo se po něm projdete v botách.
Že luxujete? To ovšem nestačí. Ve vyšším kobercovém vlasu se nečistoty spíš stlačí ke tkanému podkladu, než aby se odstranily. Anebo se do kobercových vláken zamotají. Nečištěné koberce nejsou jen nevzhledné a plné roztočů a bakterií, ale taky začnou brzy páchnout. A zápachu z koberce byste se zbavili snad jen průmyslovým vyčištěním.
Běžné čištění koberců v domácnosti
Abyste tedy vy i vaše děti žili ve zdravém prostředí, je potřebné čas od času vyčistit koberce trochu pečlivěji. Optimální by to bylo tak 2x ročně.
- Rozlité tekutiny a skvrny vyčistěte co nejdříve; tekutinu vysajte papírovými ubrousky, utěrkou nebo ručníkem. Jakmile by totiž skvrny či tekutina zaschly, bude velice těžké až nemožné je z koberce odstranit. K čištění skvrn můžete použít roztok vody s bílým octem nebo citronovou šťávu (kyselinu citronovou).
- Koberec byste měli také občasně osvěžit a rozjasnit, jak doporučuje web TheSpruce. Koberec se po celé ploše posype jedlou sodou (pomocí hrubšího sítka nebo cedníčku) a nechá se několik hodin působit. V té době po koberci nešlapte. Soda absorbuje nejen mastné skvrny, ale také pohltí pachy. Následně pečlivě vyluxujte.
Konec chemikáliím a namáhavému drhnutí trouby. Sůl a jedlá soda se o vyčištění postarají téměř samy
Hloubkové čištění koberců
Abyste koberec vyčistili opravdu do hloubky, smíchejte půl litru horké vody s jednou lžící pracího prášku a lžící jedlé sody, přilijte 1/3 hrnku bílého octa a dobře promíchejte. Než vám připravený roztok vystydne, vyluxujte koberec. Připravený čisticí prostředek přelijte do lahvičky s rozprašovačem a tekutinu nanášejte po celém koberci. Web Zinoti doporučuje, abyste přípravek nechali působit asi 15 minut. Poté koberec vydrhněte kartáčem (rejžák).
Potom setřete savým hadrem vzniklou pěnu s nečistotami a ještě jednou prokartáčujte, tentokrát již bez čistidla. Nakonec vytřete hadrem zlehka namočeným v čisté vodě. Nechte uschnout. Na závěr můžete koberec znovu vyluxovat, aby se srovnal kobercový vlas. Tímto způsobem můžete vyčistit koberce a zároveň oživíte jejich barvu a zbavíte je zápachu.
Tipy pro vás
- Abyste při drhnutí koberce rejžákem nemuseli lézt po čtyřech, pořiďte si kartáč na dlouhé násadě. Poslouží vám dokonale.
- Existují i některé další způsoby čištění koberců „po domácku“. Na webu BydlímeÚtulně jsme vás o nich v minulosti informovali, takže můžete své koberce zkusit vyčistit i jinak. Připravené čisticí prostředky budete mít kdykoliv po ruce, neboť na čištění koberců lze použít ingredience, které se nacházejí v každé domácnosti. A kvůli každé skvrnce nebudete tedy muset běžet do prodejny.