Takto čistý byl koberec naposledy v obchodě. Se špínou si poradí peroxid vodíku i jedlá soda

Fotografie: Depositphotos

Koberec se stále používá v mnoha domácnostech. Někde jako estetická dekorace, jinde coby účinné zateplení podlahy. Postupem času se ale ušpiní, tehdy vyvstává otázka, co s ním.

Mnozí z vás, obzvláště ti majetnější, se rozhodnou, že se koberce zbaví a pořídí si nový. Na to však nemá každý dostatek peněz, a také – budou-li se předměty po krátkém používání vyhazovat, bude na planetě brzy víc odpadků než lidí. Koberce je nezbytné udržovat v čistotě – jednak proto, abyste nepolykali chuchvalce prachu plné roztočů, ale také aby v nich nezůstávaly chlupy domácích mazlíčků a drobky po dětech, případně skvrny od rozlitých nápojů.

Jak pečovat o koberec

Kromě špíny je třeba se zbavit i pachu koberců, k němuž dříve či později dochází téměř v každé domácnosti, to zmiňuje i DomekIOgrodek. Častým luxováním a občasným hlubokým čištěním docílíte zdravého prostředí. Hloubkové čištění koberce odstraní těžší nečistoty, narovná vlákna a rozjasní barvy. Navíc takto prodloužíte životnost koberce. Špinavý koberec se dá poměrně snadno vyčistit doma, a k tomu vás to nevyjde ani moc draho.

Čištění koberce byste měli vždy (a to minimálně jednou týdně) zahájit luxováním. Máte-li kvalitní vysavač, máte vlastně vyhráno. Moderní vysavače totiž dokáží nejen vysbírat drobky a vysát prach, ale také do jisté míry provzdušní a narovnají kobercové vlákno. A jestliže jste majiteli robotického vysavače, nebude vás tato činnost stát žádnou námahu ani čas.

Čištění koberce vysavačem
Fotografie: Unsplash

Co však dělat, když se na koberci objeví skvrny od nápojů? Takové rozlité víno nebo káva – ty dovedou udělat pořádné fleky. Abyste se jich zbavili, musíte zakročit okamžitě. Prvním krokem k čištění koberce je opatrné vytření tekutiny hodně savým hadrem, třeba froté ručníkem. Snažte se, abyste skvrnu nerozmazali kolem, varuje web TheSpruce. Jen ji vysušte silným přítlakem ručníku.

Uvolnění ucpaného dřezu bez zákroku drahého instalatéra: Pomůže i domácí směs s octem

Jak provádět čištění koberce

Pro čištění koberce a také jeho osvěžení, jak po stránce barvy, tak i vůně, je nejvhodnějším přípravkem jedlá soda. Tento univerzální produkt máte jistě ve své spíži, neboť sodu je skutečně možné využít téměř na každý „neduh“ domácnosti. Na vysušenou skvrnu nasypte jedlou sodu, suchou houbou, kartáčkem s tužšími nylonovými štětinami nebo hadříkem ji zapracujte do vláken a nechte působit do druhého dne. Pak ještě trochu překartáčujte a vyluxujte. O dalším využití sody se můžete dočíst na BydlímeÚtulně.

Pokud si skvrny nevšimnete, anebo nemáte čas ji právě nyní čistit, zaschne a pak bude čištění koberce trošku náročnější. Tentokrát budete potřebovat peroxid vodíku. A ten vyčistí skvrny třeba i od psí moči. Tříprocentní peroxid používejte zejména u světlých koberců, nejlépe vzorovaných; tmavé odstíny by se vám mohly odbarvit.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]