Čištění pračky je nutnost. Jednoduché postupy ji zbaví i nečistot, které nejsou na první pohled vidět

Fotografie: Depositphotos

Nemusíte utrácet za přípravky plné chemikálií, aby vaše pračka byla opět dokonale čistá. Vyzkoušejte jeden z těchto triků a vaše pračka bude zase jako nová.

Pračka se stala natolik automatickou výbavou domácnosti, že se bez ní už téměř nikdo neobejde. Ušetří spoustu času a hlavně námahy s drhnutím špinavého prádla ručně. Aby pračka dlouho a správně fungovala, měli byste ji pravidelně čistit a provádět údržbové práce. Jedině tak může pračka odvádět svou práci co nejlépe, aby bylo vaše oblečení po vyprání co nejčistší a nejvoňavější.

Jak pračku účinně vyčistit

Abyste prodloužili životnost své pračky a její správné fungování, musíte z ní pravidelně odstraňovat vodní kámen a čistit usazeniny nahromaděné uvnitř. Pokud se této činnosti budete vyhýbat, může dojít k poškození vašeho oblečení, nebo pračka začne vydávat nepříjemný zápach. Vyzkoušejte jeden z těchto triků.

Použijte k čištění pračky ústní vodu

Abyste ošetřili těsnění bubnu pračky proti bakteriím a plísním, použijte ústní vodu. Jednoduše s ní navlhčete vatový tampon a otřete těsnění kolem bubnu. Ústní voda zamezí růstu bakterií i plísní. Následně nalijte 200 ml ústní vody do bubnu pračky a spusťte prací program na 30–40 °C.

Fotografie: Marco Verch / Creative Commons / CC BY

Vyzkoušejte tablety do myčky

Vložte do bubnu pračky 2 tablety do myčky a spusťte prací program s maximální teplotou. Během praní se zbavíte jak veškeré špíny uvnitř bubnu, tak i nepříjemného zápachu, který z pračky vychází.

Chlorhexidin jako účinná dezinfekce pračky

Tento lék běžně dostupný v lékárně můžete k vyčistění pračky použít úplně stejně jako ústní vodu. Nejprve otřete pomocí vatového tamponu těsnění bubnu a následně do bubnu nalijte 200 ml chlorhexidinu. Zapněte prací program na 40 °C a dezinfikujte vnitřek své pračky. Místo chlorhexidinu můžete použít i peroxid vodíku.

Použijte kyselinu citronovou nebo ocet

Kyselina citronová dokáže velmi účinně odstranit jakoukoliv špínu usazenou uvnitř pračky. Musíte ji ale správně použít. Nejprve nasypte 100 g kyseliny citronové do bubnu pračky a zapněte prací program s nejvyšší teplotou. Jakmile se voda dostatečně nahřeje, nastavte prací program na 30–40 minut a nechte kyselinu uvnitř bubnu působit. Následně v praní pokračujte. Po skončení programu je potřeba ještě buben pračky vyprat bez prádla, aby se z pračky odstranily veškeré zbytky nečistot i kyseliny citronové. Místo kyseliny citronové můžete použít ocet. Postup čištění je totožný.

Fotografie: BydlímeÚtulně

Čistá pračka pomocí jedlé sody

Nejprve si smícháním sody s trochou vody vytvořte pastu, kterou můžete omýt těsnění bubnu. Následně nasypte do bubnu 100 g sody a perte na maximální teplotu. Po skončení pracího programu ještě jednou zapněte pračku naprázdno, aby se z bubnu vyplavila veškerá nečistota i zbytky prášku.

Zdroj: Xitrosti

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]