Jednoduché domácí metody, jak se zbavit nepříjemného zápachu z pračky. Během chvíle je po problému

Fotografie: Freepik

Pokud vás trápí zápach z pračky, nemusí to znamenat, že spotřebič má svá nejlepší léta za sebou. Ve skutečnosti bývá následkem nedostatečné péče a může se objevit u jakéhokoliv přístroje.

Nepříjemný zatuchlý zápach vylučují mikroorganismy, které se v pračce usazují. Mohou se objevit v jakékoliv části pračky, nejčastěji ovšem bývají postižené odtokové hadice, gumové těsnění nebo filtr. K jejich výskytu přispívají následující faktory:

  • Časté praní při nízkých teplotách
  • Praní na nízké otáčky
  • Praní skvrn od jídla
  • Neodstraňování drobků, kousků papíru a jiných nečistot před praním

Perte při vyšších teplotách

Mikroorganismy dokáže zabít jen vysoká teplota, proto se praní na nízké teploty nedoporučuje. Při nízkých otáčkách zase zůstává pračka i prádlo dlouho mokré. Pokud skvrny od jídla předem nepředepereme, zaneseme si s nimi do pračky i bakterie a houby. Větší nečistoty se zase usazují ve filtru pračky a znamenají skvělou živnou půdu pro bakterie a mikroby.

Fotografie: Freepik

Volba správného prostředku k eliminaci zápachu z pračky závisí na tom, které místo je nejvíce postižené. Ideální je ale za všech okolností nejprve spustit alespoň jeden nebo dva mycí programy naprázdno. Tím se zbavíte plaku na povrchu přístroje. Zvolte ty nejdelší cykly s nejvyšší teplotou praní a do dávkovače přidejte 100–120 gramů pracího prášku. Důkladně se tak vyčistí všechny části pračky.

Pomůže vám ocet a jedlá soda

Ocet dokáže neutralizovat plísně a vápencové usazeniny. Do bubnu pračky nalijte 400 ml octa, zvolte program s nejvyšší teplotou praní a zapněte ho. Po pěti minutách pračku zastavte, nechte ji takto asi hodinu a poté prací proces dokončete. Po takovém oplachu ještě všechny viditelné části vydrhněte roztokem octa a vody v poměru 1 : 1, vyčistěte filtr a osušte buben. Pokud jste pračku dlouho neodvápňovali, můžete místo octa použít 250 gramů kyseliny citronové.

Fotografie: Freepik

Dalším účinným prostředkem je smíchání jedlé sody a vody v poměru 1 : 1. Tuto pastu naneste na všechny části pračky a nechte 30–45 minut působit. Poté pračku umyjte vodou a spusťte krátký cyklus praní. Skvěle odstraňuje zápach i síran měďnatý. Slouží i k preventivním účelům. Smíchejte síran s vodou v poměru 1 : 1 a roztokem otřete buben pračky, těsnění i dvířka. Nechte ho působit 24 hodin, poté spusťte jeden cyklus s pracím práškem a jeden pouze s vodou.

Důležitá je prevence

Na pomoc si samozřejmě můžete vzít i chemikálie. Dnes existuje na trhu spousta prostředků, které slibují odstranění nepříjemného zápachu i čištění pračky. Objevují se v podobě tablet, gelů i sypkých prášků. Nejjednodušším řešením je ale samozřejmě prevence – otevírejte dvířka pračky ihned po praní, vymývejte ji a čistěte filtr. Používejte také chemické či domácí prostředky proti vodnímu kameni. Pak vaše pračka zůstane v perfektním stavu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]