Směs octu a jedlé sody lze využít pro samočištění trouby. Stačí přísady nalít do hrnce a troubu zapnout

Fotografie: BydlímeÚtulně

Rozpouštěním tuků uvnitř trouby se mohou její stěny během pečení zašpinit. Navíc se veškerá špína na povrchu stěn okamžitě připéká. Pomoci však může tento trik.

Čištění vnitřních stěn trouby může být někdy opravdu dlouhou a náročnou činností. Odstranit veškeré skvrny mastnoty a připečených zbytků jídla dá často opravdu zabrat. Naštěstí existuje jednoduchý trik, díky němuž může být trouba opět jako nová. Vložte do trouby pánev s touto směsí a nechte ji odvést veškerou špinavou práci za vás. Výsledkem budete velmi příjemně překvapeni a vaše trouba bude zářit čistotou.

Jak snadno vyčistit troubu

Nemusíte utrácet peníze za drahé čistící prostředky, které vám pomohou usnadnit čištění trouby. S tímto trikem můžete ušetřit peníze i životní prostředí. Namísto nebezpečných chemikálií sáhněte po surovinách, které máte doma, a připravte si vlastní čisticí směs. Jediné, co budete potřebovat, je pánev, již můžete vložit do rozpálené trouby, bílý ocet a citronovou šťávu.

Vyčistěte troubu bez namáhavého drhnutí

Čištění trouby pomocí této směsi je velmi jednoduché a opravdu účinné. Směs si připravíte tím, že do připravené pánve nalijete horkou vodu a přidáte sklenici bílého octu a trochu citronové šťávy. Směs promíchejte a poté pánev vložte na střední rošt a zapněte troubu na 250 °C. Páru nechte působit alespoň 30 min a následně troubu vypněte a nechte vychladnout. Vlhkou houbičkou nebo hadříkem můžete změkčené nečistoty snadno odstranit.

K čištění můžete použít i jedlou sodu a ocet

Pro snadné vyčištění trouby můžete použít i jedlou sodu s octem. Co se úklidu domácnosti týče, jsou tyto suroviny naprosto nepostradatelné. Pro čištění trouby si připravte vlhký hadřík, jedlou sodu, bílý ocet, trochu vody, láhev s rozprašovačem, plastovou špachtli a gumové rukavice. Rošt i plechy z trouby pro lepší výsledek čistěte samostatně. Všechno nádobí a příslušenství z trouby vyjměte a vyčistěte nejprve její vnitřek.

jedlá soda
Fotografie: Pexels

Nejprve si připravte čisticí pastu z půl sklenice jedlé sody a pár lžic vody. Pastu naneste na stěny vychladlé trouby a nechte ji působit přibližně 12 hodin nebo přes noc. Na druhý den s pomocí vlhkého hadříku odstraňte největší množství nečistot. Na odolné skvrny použijte plastovou špachtli. Nakonec nalijte trochu octa do láhve s rozprašovačem a naneste ho na stěny trouby. Nechte ho chvíli působit a hadříkem pak troubu vyleštěte.

Zdroj: Eleganzaplus

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]