Ocet je při praní prádla neopěvovaně efektivním pomocníkem. Ocení ho oblečení i prací prášek

Fotografie: Depositphotos

Speciální čisticí přípravky plné nebezpečné chemie můžete jednoduše nahradit obyčejným bílým octem. Celou domácnost jím můžete skvěle uklidit a vydezinfikovat.

Používáním přírodních prostředků k úklidu svého domova bude vaše domácnost nejen šetrnější k vaší pokožce i vašemu zdraví, ale navíc tím můžete ušetřit své peníze i životní prostředí. Ocet díky svým vynikajícím čisticím vlastnostem dokáže snadno odstranit mastnotu, odolné nečistoty i nepříjemný zápach. Můžete jím dokonce oživit zašlé barvy svého oblečení a vyřešit s ním další nepříjemné problémy. Tento univerzální čisticí prostředek se rozhodně vyplatí mít doma.

5 způsobů využití octa

Kyselé složení octa dokáže navíc kromě likvidace špíny a nečistot účinně bojovat proti choroboplodným zárodkům a bakteriím. S jeho pomocí ochráníte svůj domov před nebezpečnými bakteriemi i plísněmi. Vaše domácnost tak bude mnohem čistší a zdravější. Toto je 5 nejlepších způsobů využití octa při praní špinavého oblečení.

Vyčistěte odolné skvrny

Některé skvrny na oblečení je opravdu těžké vyčistit. Může se jednat o skvrny ovocných nebo zeleninových šťáv, mastnotu nebo skvrny od vína. Abyste odolnou skvrnu z oblečení odstranili, jednoduše na ni nastříkejte trochu bílého octa. Nechte chvíli působit a následně dejte oblečení vyprat.

Snazší rozpouštění pracího prostředku

Přítomnost octu během pracího cyklu pomáhá rychleji a lépe rozpouštět prací prostředek. Špatně rozpuštěný prací prostředek má za následek tvrdnutí ručníků a dalšího prádla. Půl hrnku octu jednoduše nalijte do přihrádky na aviváž v zásobníku pračky a tu pak spusťte. Díky octu z oblečení navíc snadno odstraníte i zvířecí chlupy. Nikdy však ocet nepřidávejte k bělidlu. Sloučením těchto látek byste vytvořili škodlivý plynný chlór.

prádlo v pračce
Fotografie: Pixabay

Čistší plavky a spodní prádlo

Abyste účinně vyčistili všechnu špínu z plavek, napusťte umyvadlo nebo kyblík studenou vodou a přidejte ¼ hrnku octa. Na 30 minut plavky do této směsi ponořte a následně je opláchněte pod studenou vodou. Spodní prádlo zase namočte na 15–30 minut do teplé vody smíchané s polovinou hrnku octa. Nakonec prádlo opláchněte teplou vodou a dejte uschnout. Po uschnutí na čerstvém vzduchu budou vaše plavky i spodní prádlo opět jako nové.

Zbavte se cigaretového zápachu

Abyste z oblečení účinně odstranili cigaretový zápach, přidejte do pračky půl hrnku octa. Pokud chcete zbavit tohoto odéru závěsy, záclony nebo polštáře, napusťte vanu velmi horkou vodou a přidejte hrnek octa. Textilní doplňky nad vanu pověste a nechte páru všechny stopy kouře důkladně vyčistit.

Změkčete oblečení a ochraňte jeho barvu

Pokud nalijete do pračky hrnek octa, zajistíte tím, že barvy během praní nevyblednou. Nemusíte se bát ani nepříjemné octové vůně, která při praní oblečení mizí. Bilý ocet navíc funguje jako přírodní aviváž. Stačí ocet nalít do pračky při posledním máchacím cyklu. Abyste dodali oblečení příjemnou vůni, můžete přidat i pár kapek svého oblíbeného esenciálního oleje.

Zdroj: Bonasavoir

Jsem absolvent České zemědělské univerzity a už od malička jsem velký kutil. V podstatě vše, co je možné najít v mém... [Více o autorovi]