Vlastnosti dřevěného popelu jen těžko hledají konkurenci. Pohlcuje pachy, leští šperky i čistí

Fotografie: Depositphotos

Dřevěný popel z kamen můžete jednoduše vyhodit, nebo zkusit jeden z těchto triků. Ostatně v době topné sezóny bývá tohoto popela vždy víc než dost.

Vytápění pomocí krbových kamen je skvělým způsobem vytápění. Někteří lidí dokonce tvrdí, že je tím nejlevnějším a zároveň nejekologičtějším, pokud používáte k topení pouze dřevo nebo dřevěné brikety. Po takovém otopu vám v kamnech zbyde čistý dřevěný popel, který následně můžete využít různými způsoby. Vyzkoušejte jeden z těchto triků. Výsledek vás zaručeně překvapí.

5 způsobů využití dřevěného popela

Těchto pět triků vám ukáže, jak popel využít v domácnosti i na zahradě. Pokud jste doposud neznali jeho výjimečné vlastnosti, inspirujte se těmito vychytávkami a vyzkoušejte je i ve své domácnosti. Dřevěným popelem nahradíte i drahé čisticí přípravky.

Odmastěte a umyjte nádobí dřevěným popelem

Pokud na vašem nádobí zůstaly připálené zbytky jídla nebo mastné skvrny, můžete se jich účinně zbavit pomocí dřevěného popelu. Můžete ho použít jak na nádobí, tak na varnou desku. Jednoduše smíchejte trochu popela s vodou tak, aby vám vznikla hustá pasta, a rozetřete ji na špinavé nádobí. Pomocí houby nečistoty vydrhněte a důkladně opláchněte pod proudem vody.

dřez
Fotografie: Pixabay

Stříbrné šperky mohou být opět zářivě lesklé

Častým používáním stříbro oxiduje, černá a matní. Aby byly vaše šperky opět dokonale čisté a zářily jako nové, použijte dřevěný popel. Čistý hadřík jen jemně navlhčete vodou, přidejte trochu popela a šperky jím otřete. Během chvilky máte hotovo.

Dřevěný popel pohlcuje pachy

Pokud se potřebujete zbavit nepříjemných pachů ve své domácnosti, nasypte trochu popela do kelímku nebo misky a umístěte ho kamkoliv. Dřevěný popel účinně odstraňuje zápach z ledničky, poblíž odpadkového koše, toalety vašich domácích mazlíčků nebo botníku. Dřevěný popel má skvělé absorpční vlastnosti jako jedlá soda nebo kávová sedlina.

Vyčistěte pomocí popelu okna

Nemusíte utrácet peníze za drahé čisticí prostředky, abyste umyli špinavá okna. Rychle a efektivně dokáže i ty nejodolnější skvrny odstranit dřevěný popel. Vlhký hadřík nebo staré noviny namočte do popela a krouživými pohyby okna vydrhněte. Následně suchým hadříkem skla vyleštěte a máte hotovo.

Mytí oken bez kapky vody. Místo chemie z obchodu stačí sáhnout po bramborách. Výsledkem budou křišťálově čistá okna

Aktivujte kompostovací proces popelem

Dřevěný popel má rostlinný základ, takže je nabitý základními živinami, které půda může opětovně využít. Přidejte hrst dřevěného popela do kompostovací hromady a promíchejte. Dřevěný popel může být vynikajícím hnojivem pro vaši zahradu.

Zdroj: Santeplusmag

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]