Výpadek proudu už žehlení nezastaví. Horká voda nebo nádobí vyřeší krizovou situaci

Fotografie: BydlímeÚtulně

Pokud vám doma vypadl proud, ale přesto potřebujete nutně vyžehlit některé vyprané kousky prádla, nepropadejte panice, zachovejte klid. Tyto triky vám s žehlením bez elektřiny pomohou. 

Nečekaný výpadek proudu umí pěkně narušit plány. Pokud se vám tato nemilá událost přihodila zrovna ve chvíli, kdy jste se chystali vyžehlit některé kousky oblečení a nemáte čas čekat, než se proud opět nahodí, nemáte jinou možnost a musíte se s tímto problémem vypořádat po svém. Naštěstí existuje několik jednoduchých způsobů, jak docílit rovného oblečení bez záhybů i bez použití žehličky. Vyberte si svého favorita a usnadněte si práci.

Jak vyžehlit prádlo bez žehličky

Některé postupy žehlení prádla bez žehličky jsou účinnější a rychlejší než jiné. Přesto si díky nim můžete usnadnit spoustu práce a svůj drahocenný čas věnovat oblíbenějším činnostem. Zaměřte se na druh látky, který potřebujete vyžehlit, a podle toho zvolte ten nejlepší postup. Vaše vyprané prádlo bude jako nové a bez jediného nevzhledného záhybu.

Použijte k vyrovnání prádla horkou sprchu

Horká voda vám přímo oblečení nevyžehlí. Naproti tomu pára z horké vody si se záhyby dokáže poradit. Pokud máte vanu, můžete do ní napustit horkou vodu a oblečení nad ni pověsit. V případě, že máte doma jen sprchový kout, rozvěste oblečení nad něj a vodu nechte puštěnou. Horká pára bude vaše oblečení postupně vyhlazovat. Jen dejte pozor, aby se vám všechno oblečení znovu nenamočilo.

Připravte si směs z octa

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak vyžehlit oblečení i bez žehličky, je použití roztoku z octa. Obyčejný bílý ocet smíchejte s vodou v poměru 1 : 2. Přestože na první čichnutí tato směs příliš hezky nevoní, všechen zápach se po uschnutí vypaří a na oblečení po něm nezbydou ani stopy. Připravenou směs pomocí rozprašovače nastříkejte na oblečení visící na ramínku a nechte uschnout.

vyprané a poskládané barevné prádlo
Fotografie: Pxhere

Použijte k žehlení hrnec nebo pánev

Namísto žehličky můžete k vyrovnání záhybů použít čistý hrnec nebo pánev. Do hrnce nalijte vroucí vodu a dejte ji na chvíli vařit. Jakmile máte hrnec dostatečně nahřátý, vodu vylijte a pusťte se do žehlení. Dnem hrnce přejíždějte pokrčená místa, dokud se všechny přehyby zcela nevyrovnají. Pokud chcete hrnec udržet teplý déle, můžete v něm ponechat trochu horké vody.

Vyhlaďte záhyby ručníkem

Ne všechny látky jsou vhodné k žehlení. Pomocí vlhkého ručníku můžete vyhladit záhyby i na oblečení z velmi citlivých materiálů. Stačí navlhčený ručník přiložit na připravené oblečení na žehlicím prknu a přitlačit. Ručník poté sundejte a oblečení pověste na ramínko a nechte úplně uschnout. Za chvíli bude vaše oblečení suché, bez jediného záhybu a připravené k oblečení.

Zdroj: Sovkusom

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]