Zatuchlý zápach z oblečení dokáže potrápit i zkoušenou hospodyni. Odstranit ho však není složité

Fotografie: Depositphotos

Pokud své oblečení hned po vytažení z pračky nepověsíte, neusušíte nebo nevyžehlíte, bude z něj vycházet velice nepříjemný zápach.

Asi jste už sami někdy zažili to, že jste dali vyprat prádlo, zapomněli jste na ně a odešli jste pryč. Bohužel, jakmile jste se vrátili a otevřeli pračku, praštil vás do nosu zatuchlý zápach z oblečení. A toho se nezbavíte, ani když prádlo budete stříkat nějakým parfémem. Jediné, co pomůže, je prádlo znovu vyprat. Nebo ne? Zde jsou osvědčené triky, jak se tohoto zápachu zbavit.

Znovu prádlo vyperte

Před dalším praním je třeba prádlo namočit na asi 3 nebo 4 hodiny do roztoku boraxu. Vyperte prádlo tak, že do pračky přidáte lžičku jedlé sody a také trošku aviváže. Samozřejmě přidejte i prací prášek. Před zahájením praní prádlo opláchněte čistou studenou vodou. Po vyprání oblečení pověste, ideálně venku na šňůře.

Fotografie: Pixabay

Odstranění zápachu lidovými prostředky

Existuje opravdu velké množství způsobů, jak neutralizovat zatuchlý zápach pomocí lidových prostředků, které naleznete v každém domě. Když použijete bílý ocet, zapáchající tkanina se vydatně navlhčí a o deset minut později ji už můžete dát klasicky vyprat. Také můžete použít jedlou sodu. Oblečení namočte do vody, v níž jste rozpustili 5 lžiček jedlé sody, nechte ho tam 30 minut a poté je dejte znovu vyprat.

Rady od babiček

Když vytáhnete prádlo z pračky a ucítíte zatuchlý zápach, babičky by vám poradily, ať ho pověsíte alespoň na 6 hodin ven. Díky větru se za tu dlouhou dobu všechen zápach vypaří. Pokud nemáte moc času, stačí, když zapnete žehličku na tu nejvyšší teplotu a prádlo vyžehlíte. Během několika vteřin bude zápach pryč.

Fotografie: Freepik

K praní prádla, které má zatuchlý zápach, stačí přidat místo pracího prostředku pár kapek běžného vlasového šamponu. Jakmile pračka dopere, uvidíte, že žádný zápach už z prádla vycházet nebude. Samozřejmě že takových triků je více, ale toto jsou ty nejznámější.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]