Zelený plot se vřele odvděčí za náležitou péči. Nahnědlé části je třeba včas odstranit

Fotografie: Depositphotos

Hnědnutí tújí – problém, který má zjevnou příčinu, ale jeho řešení není tak úplně jednoduché. Především pokud túje tvoří plot.

Ohraničení soukromého pozemku přírodními ploty je oblíbené už mnoho let. A mezi všemi druhy i přes rozmanitost trhu stále jednoznačně vítězí túje. Může za to zvyk? Nebo téměř bezúdržbová péče? Každopádně i túje mohou zahradníkovi přivodit nejednu starostlivou vrásku na čele.

Přírodní, živé ploty

Zerav západní či lidově túje nebo peručí je stálezelený jehličnatý strom, který se v Evropě pěstuje až od 16. století. Předtím se totiž vyskytoval pouze v Severní Americe. Díky rychlému růstu a nenáročnosti si ale túje brzy všechny podmanila. Dokonce natolik, že v dnešní době téměř neexistuje větší zahrada, na které by se nevyskytovala. Specifikem jsou potom tújové aleje či rovnou živé ploty.

Touha po soukromí a ohraničení vlastního pozemku je aspektem dnešní doby. Zatímco někdo se rozhodne proti zvědavým sousedským pohledům chránit inovativním dřevěným plotem, jako to udělali jistí Američané, o nichž jsme psali na BydlímeÚtulně, jiný zvolí přírodní cestu. Podle portálu ČeskéStavby mají živé ploty hned několik výhod – chrání totiž nejen privátní prostor před nechtěnými zraky, ale rovněž tlumí hluk a pohlcují prach.

Čas na prořezávání růží se pomalu, ale jistě blíží. Optimální je stříhat 1 cm nad pupenem

Když tújový plot začne hnědnout

Vysadit plot z tújí je velmi jednoduché. A vzhledem k tomu, že túje rostou rychlostí několik desítek centimetrů ročně, už za pár let máte hustý a nepropustný zátaras. Bytelnost samotného stromu i jeho hustota pak zvyšuje i pocit bezpečí, neboť je v podstatě skoro nepropustný. Túje přitom stačí jednou maximálně dvakrát ročně přihnojit a v parných dnech jim dopřát zálivku. Jinak si v podstatě vystačí samy. Problém nastává až ve chvíli, kdy si všimnete prvních varovných hnědých jehliček.

Větvička túje
Fotografie: Pixabay

Jak vysvětluje web DomekiOgrodek, jehličí začne chřadnout ve chvíli, kdy se k němu nedostává dostatek slunečního svitu. V jehličí pak neprobíhá fotosyntéza a to ztrácí nejen svou zelenou barvu, ale také vitalitu. Bohužel jde o přirozený proces, který nejde zvrátit. Pouze je možné odstraňovat viditelné důsledky. Zbavte se tedy těchto nahnědlých částí dříve, než se vzhled celého plotu vymkne kontrole. Řidší túje se pak opět stane prostupnější a proces hnědnutí se alespoň zpomalí.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]