Pozor na složení oblíbených zmrzlin: Emulgátory a sladidla mohou mít neblahé zdravotní účinky

Fotografie: Juan Emilio Prades Bel / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Zjistěte, co by mělo být ve zmrzlině podle potravinářského technologa. Vyhněte se škodlivým látkám a užívejte si chutný a kvalitní dezert.

Zmrzlina je výtečným osvěžením, které si můžete vychutnávat po celý rok, ale v parném létě si tento chladivý dezert užijete nejvíce. Při výběru zmrzliny se pravděpodobně nejčastěji zaměřujete na její chuťové vlastnosti a cenu. V poslední době však roste i zájem o složení tohoto lahodného mraženého dobrodružství. Co by mělo ve zmrzlině být? Na toto téma promluvila potravinářská technoložka, doktorka Karolina Kowalczyk.

Co by měla zmrzlina obsahovat?

Podle doktorky Kowalczyk by zmrzlina měla obsahovat několik hlavních ingrediencí: vejce, smetanu nebo mléko, cukr a případně ovoce nebo dochucovadla, jako jsou sušené ovoce, kakao nebo čokoláda. Tyto suroviny jsou základem skvělé zmrzliny, která dokáže poskytnout neodolatelnou chuť a osvěžení.

Ovšem na trhu je široká škála zmrzlin s různými příchutěmi a složeními. Některé výrobky však obsahují spoustu dalších komponentů, jako jsou glukózo-fruktózový sirup, emulgátory, stabilizátory a sladidla. Tyto látky mohou mít neblahé účinky na vaše zdraví, a proto je důležité se podívat na seznam surovin uvedený na obalu při nákupu zmrzliny.

Na co si dávat pozor?

Potravinářská technoložka uvádí, že čím kratší seznam surovin, tím lépe. To znamená, že zmrzlina vyrobená z minimálního počtu kvalitních ingrediencí bude nejen chutnat lépe, ale také bude zdravější alternativou k těm s obsahem nežádoucích látek. Nejlepší zmrzlinu si samozřejmě můžete připravit doma sami, kdy přesně víte, co do ní přidáváte.

@drkarolinakowalczyk

? co powinno znajdować się w lodach? #drkarolinakowalczyk #dieta #jedzenie #lody #lato

♬ dźwięk oryginalny – drkarolinakowalczyk

Důležité je také věnovat pozornost případným nežádoucím látkám, které se mohou ve zmrzlině skrývat. Například emulgátory, zahušťovadla, karagenan, svatojánská guma a xanthanová guma by měly být konzumovány s opatrností, jelikož nadměrná konzumace těchto látek může být škodlivá. Zkrátka výběr zmrzliny by neměl být jen o chuti a ceně, ale také o tom, co je v ní obsaženo.

Zdroj: Gotowanie, TikTok

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]