Rychlý test čerstvosti vejce: Jeho hustota v porovnání s vodou ve sklenici prozradí, na čem je

Fotografie: BydlímeÚtulně

Zkažená vajíčka na první pohled nepoznáme, ale naštěstí existují způsoby, díky kterým to určit dokážeme. Zkuste zatřepání, nebo metodu se sklenicí vody.

Jistě znáte situaci z domu, kdy máte nějaký produkt dlouho v lednici nebo ve špajzu, ale nevíte, jestli je ještě dobré ho jíst. U většiny jídel to poznáte podle vzhledu nebo vůně, ale co u vajíček? Hledáte rychlý a snadný způsob, jak zkontrolovat, zda jsou vaše vejce čerstvá a kvalitní? Bez obav – zde je řešení. Toto je osvědčený způsob, jak zjistit, jaká vejce můžete použít na vaření a pečení, aniž byste museli každé zvlášť otevírat.

Dobrá a čerstvá vejce

Samozřejmě nejlepším způsobem, jak zkontrolovat, zda jsou vejce stále čerstvá, je podívat se na datum spotřeby a trvanlivosti. Pokud se však chcete ujistit, že jsou vaše vejce skutečně čerstvá a kvalitní, můžete použít jednoduchý trik pomocí sklenice s vodou. Nejdůležitější ochrannou bariérou, která udržuje vejce čerstvá a zachovává jejich vysokou nutriční hodnotu, je skořápka. Pokud zůstává neporušená, nemusíte se starat o to, co je uvnitř. Jestliže se však skořápka rozbije, musíte vejce co nejdříve spotřebovat.

Správné skladování vajec může prodloužit jejich trvanlivost až na měsíc. Nejlepším místem pro jejich uložení je lednice nebo chladné a tmavé místo. Nejdůležitější je udržovat stálou teplotu, která by neměla přesáhnout 20 stupňů. S velkými výkyvy a vysokými údaji teploměru se výrazně zvyšuje riziko množení bakterií.

Jak poznat zkažené vejce?

Někdy stačí vejcem lehce zatřepat, abyste zjistili, zda je čerstvé. Pokud cítíte pod prsty lehké škubání způsobené pohybující se tekutinou, je pravděpodobné, že vejce není čerstvé. Ještě spolehlivější metodou je poslouchat zvuky vycházející z vajíčka při pohybu. Pokud slyšíte charakteristické čvachtání, je to signál, že se do vajíčka dostal vzduch a vejce je pravděpodobně špatné.

Syrové vejce v květináči zní jako podivný nápad. Opak je ale pravdou, vejce podpoří zdravý růst rostliny

Skvělá metoda je využití sklenice vody. Stačí do ní vejce ponořit a pozorovat. Pokud vejce plave na hladině, měli byste být podezřívaví. Jestliže se vejce v polovině vody „postaví“, je to jasným signálem, že vejce není dobré a měli byste ho okamžitě vyhodit. Tento jev nastává kvůli velkému množství plynu vevnitř vejce a značí, že vejce už je zkažené. Pakliže ale vejce klesne ke dnu, je to dobré znamení a nemusíte se jeho konzumace obávat.

Fotografie: Depositphotos

Mnoho lidí se ptá, jaké vejce by mělo být použito pro pečení a jaké spíše pro vaření. Zde je jednoduchý tip: čím čerstvější vejce, tím lépe se hodí na vaření natvrdo nebo do míchaných vajec. Čerstvá vejce se lépe rozkládají, takže se snadněji vaří. Pro pečení by měla být použita spíše starší vejce, protože se snáze míchají a tvarují.

Test vajíček pomocí sklenice s vodou je rychlý a jednoduchý způsob, jak zkontrolovat čerstvost a kvalitu vajec. Je to také způsob, jak se vyhnout zkaženým vajíčkům a předejít potenciálním zdravotním problémům. Pokud se chystáte vařit nebo péct s vejci, neváhejte vyzkoušet tento test a ujistit se, že pro svoje pokrmy používáte ta nejlepší a nejčerstvější vajíčka.

Zdroj: Zielona Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]