Jednoduché techniky na odstranění mastnoty v kuchyni, které zná jen malé procento lidí

Fotografie: Freepik

Udržování dokonale čisté kuchyně je někdy velkou výzvou, mnohdy větší než samotné vaření. Po smažení jednoho jídla zůstanou na sporáku mastné skvrny a pomohou se těžko dávat dolů.

Čištění zaschlých nečistot v troubě nebo mikrovlnné troubě jsou také noční můrou. Existují ale domácí metody, které si s těmito problémy poradí, a navíc jsou ekologické a levné. Jak se zbavit mastných usazenin v kuchyni se dočtete právě v našem článku.

Fotografie: Freepik

Jak se zbavit mastných usazenin ze sporáku?

Největším spojencem v boji proti mastným usazeninám je právě tuk. Stačí na znečištěné plochy položit papírový ručník namočený ve slunečnicovém nebo olivovém oleji a nechat působit několik minut. Potom se mastnota rozpustí a troubu můžete snadno vyčistit měkkým hadříkem s trochou octa.

Obdobně postupujte s nečistotami na mřížce z trouby. Stačí ji vyjmout, pokropit olejem a pro lepší efekt otřete hadříkem namočeným v horké vodě. Zbývající špínu odstraňte houbou nebo papírovou utěrkou. U mikrovlnné trouby můžete postupovat stejně, vnitřek trouby a její rošt můžete vyčistit pomocí pasty na pečení. Prášek stačí smíchat s vodou a nanést na mastné usazeniny v troubě.

Pomocníkem při odstraňování mastnoty se stane také obyčejný citron. Tato metoda je vhodná jak pro čištění trouby, tak pro troubu mikrovlnnou. Postačí nalít půl litru horké vody do pekáče a vytlačit šťávu z jednoho citronu. Vložte pekáč do trouby nebo mikrovlnné trouby a přiveďte roztok na několik minut k varu. Po uplynutí doby stačí otřít měkkým hadříkem.

Fotografie: Freepik

Pokud máte mastnotu v dřezu, pomůže jedlá soda

Nepříjemného zápachu a mastných usazenin se zbavíte jedlou sodou. Naneste malé množství na mokrý dřez a asi po 10 minutách setřete mokrým hadříkem a opláchněte vodou. Sklenici sody můžete také nalít do odtoku a poté zalít vroucí vodou. Tím vyčistíte potrubí a pomůže to zbavit se zápachu z něj.

Použít můžete také chemické přípravky, které jsou k dostání ve všech obchodem. Existují také různé druhy právě podle toho, na jaký spotřebič je budete používat. Kromě jedlé sody, octa a citronu můžete zkusit další domácí metody, spoustu jich najdete na internetu. Jejich výhodou je snadná dostupnost, efektivnost a také jsou levnější než chemické přípravky, které navíc škodí životnímu prostředí. Při pravidelném čištění navíc nebudete potřebovat velké množství těchto surovin.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]