Průvodce domácími prostředky na čištění zašlých stříbrných šperků

Fotografie: Santha Kumar.G / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud jsou vaše stříbrné šperky zašlé, rozhodně je hned nemusíte vyhazovat a měnit za nové. Pomocí těchto snadných triků budou opět zářit, jako když jste si je zakoupili.

Stříbrné šperky jsou nedílnou součástí módy a pokud si je jednou zakoupíte, mohou vás dělat krásnějšími po celý život. Postupem času se však často stává, že ztrácí lesk a začínají černat, což je nepříjemný problém, neboť již nevypadají tak elegantně jako dříve. Pokud je tomu u vás stejně, nemusíte je vyhazovat nebo si platit profesionála, který vám je za draho vyčistí. Existují totiž velmi jednoduché domácí triky, díky nimž jim vrátíte lesk a krásu již během několika minut a bez zbytečného utrácení.

Péče o stříbrné šperky

Vlivem oxidace, vlhkosti a chemických látek ve vzduchu mají stříbrné šperky tendenci tmavnout a ztrácet svůj lesk. Pokud je chcete udržet krásné po co nejdelší dobu, měli byste provést tato opatření:

  • Pokud šperky nenosíte, chraňte je před vzduchem: Můžete je například uložit do vzduchotěsného sáčku (před uzavřením z něj odstraňte co nejvíce vzduchu), nebo dokonce do mrazáku. Tímto způsobem omezíte kontakt šperků s kyslíkem a následnou oxidaci.
  • Nenechávejte si šperky na sobě při sprchování a koupání.
  • Neberte si je s sebou do moře.
  • Nemyjte s nimi nádobí.
  • Neprovádějte s nimi sport, zahradničení nebo jiné ruční práce.

Pokud vaše šperky již ztratily svůj lesk a jsou načernalé, můžete vyzkoušet níže uvedené triky, které vám je pomohou vrátit do původní podoby.

Jednoduché triky, jak je vyčistit

Obnovení lesku a odstranění černé vrstvy vašich oblíbených stříbrných šperků je velmi jednoduchá záležitost – můžete to udělat sami, a to bez návštěvy klenotníka. Existují totiž velmi účinné přírodní techniky, které vám pomohou problém velmi snadno vyřešit:

  • Sůl nebo jedlá soda: Ponoření šperku do nádoby s teplou vodou smíchanou se solí nebo jedlou sodou vám pomůže odstranit všechny černé skvrny a vrátit předmětu lesk. Stačí nechat směs působit několik minut, poté ji opláchnout a nakonec otřít hadříkem z mikrovlákna.
  • Obyčejný citron: Citronová šťáva je nejlepším řešením pro odstranění černých skvrn, které se objevily na stříbrných špercích (a v kombinace s jedlou sodou je její účinek mnohem silnější). Stačí smíchat tyto dvě ingredience dohromady, ponořit do nich klenoty pomocí hadříku, poté je opláchnout a otřít do sucha měkkým suchým hadříkem.
  • Zubní pasta: Některé stříbrné šperky lze vyčistit pomocí zubní pasty. Ta se totiž pomocí zubního kartáčku dostane i do těžko přístupných míst a disponuje abrazivními a čisticími vlastnostmi. Stačí ji nanést přímo na povrch, rozetřít a poté šperk opláchnout a otřít suchým hadříkem.
  • Bílý ocet: Tento produkt je známý svými čisticími a bělícími vlastnostmi. Namočte šperky do směsi stejných bílého octa a vody v poměru 1 : 1, nechte směs působit 15 minut a nakonec vše otřete měkkým hadříkem. Výsledek vás jistě překvapí.
  • Cola: Tento oblíbený nápoj může být skutečně dobrým pomocníkem v boji proti načernalým stříbrným šperkům. Stačí je do něj jednoduše namočit přes noc a druhý den uvidíte výsledek – všechny šperky budou opět zářit!
stříbrné prsteny
Fotografie: Pixabay

Pokud tedy chcete nablýskat své stříbro, stačí vyzkoušet některý z výše uvedených způsobů. Vaše šperky poté budou opět lesklé a krásné jako dříve, aniž by vám to dalo příliš práce, nebo byste s nimi museli zajít k odborníkovi.

Zdroj: Eleganzaplus

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]