Plýtvání vodu je velké téma. Problém je to jak z důvodu, že vody je obecně málo, tak z důvodu, že vás vyšší spotřeba stojí peníze. i když si to možná neuvědomujete, tak i doma možná plýtváte. Jak vodu ušetřit? Podívejte se na naše triky.
Běžná spotřeba
Schválně se dívejte na to, kolik vody zbytečně odteče do dřezu a umyvadla. Když vaříte, když si čistíte zuby, když si myjete ruce, nebo si napouštíte sklenici vody. Kohoutek pusťte jenom tehdy, kdy máte pro vodu skutečné využití.
Venkovní použití
Mnoho lidí má velké zahrady, které pravidelně zalévá. I když v řadě případů by stačil déšť, co spadne z nebe, tak lidé používají různé závlahové systémy a vodou tak plýtvají více, než je zdrávo.
Úniky vody
Možná o tom ani nevíte, ale stačí pár netěsností v rozvodech vody a ta uniká. Je to sice po kapkách, ale když je to na několika místech, každý den v roce, najednou už může být takové vody velké množství.
Nadměrné splachování
Hlavně starší toalety nemají možnost zvolit při spláchnutí menší objem vody. I když jdete na malou, je použitá celá nádobka, i když by stačil jenom zlomek. Vyměňte toaletu a jenom na úspoře vody se vám brzy zaplatí.
Staré baterie a další prvky
Mnoho moderních baterií využívá takzvané perlátory, nebo mají různě omezené průtoky, díky čemuž šetří vodu. U starých řešení nic takového není. Vody se využívá zbytečně moc, a spoustu jí tak odteče bez využití pryč.
Mytí ve vaně
K plýtvání vodou dochází také ve chvíli, kdy si každý den napouštíte vanu. I to je celkem zbytečné a je lepší použít raději sprchu, jelikož ta je podstatně úspornější možností, jak doma provádět hygienu.
Plýtvání ve spotřebičích
Pračka nebo myčka obvykle umožní nastavit to, kolik v ní je prádla nebo nádobí. A podle toho zvolí množství vody. Řada lidí to však nedělá a tak její spotřebič i při menším praní nebo mytí bere stále mnoho.
Fotografie: iStock