Pokojové rostliny, které do domácnosti přináší lepší náladu a zároveň čistí vzduch

Fotografie: Freepik

Rostliny nás těší a zároveň zdobí naše interiéry již po desetiletí. Mají dobrý vliv na psychiku, ale i na zdraví lidí, kteří ve své domácnosti nějakou tu rostlinku mají.

Dnešní doba je těžká – pandemická izolace, nedostatek slunečního svitu, ale také náladovost a hádky nám stěžují život a působí na nás stresovitě. Je na čase věnovat se něčemu, co pro nás bude mít dobrý zdravotní, ale i psychický vliv. Zkuste pěstovat rostliny. Bylo prokázáno, že pěstování rostlin zvyšuje produkci serotoninu v těle, což je hormon štěstí. Pokud nejste žádný zaběhlý pěstitel, neděste se, existují i druhy, které nepotřebují bohaté pěstitelské znalosti.

Vědecké poznatky

Jistě už jste někdy slyšeli o tom, že rostliny bývají často zkoumané vědci. Jedna studie jistě stojí za zmínku, a to ta, která naznačila pozitivní vliv bakterie Mycobacterium vaccae nacházející se v půdě. Taková bakterie má podpořit léčbu deprese a způsobovat uvolnění a častější smích. Takový stimulátor štěstí je bezprostředně skvělou volbou pro dny strávené v izolaci kvůli koronaviru.

Pokud bydlíte ve městě a máte pocit, že se z této situace zblázníte, zkuste pěstovat rostliny. Uvidíte, že ihned přijdete na jiné myšlenky. Samozřejmě, ne všechny rostliny poskytnout tyto blahodárné účinky. Vybírejte takové rostliny, které vypadají neobvykle a vydávají pro mozek stimulující pachy, řekneme vám, které to jsou. Trávit čas v objetí takových rostlin vám jistě udělá radost, a navíc navodí pocit bezpečí a uvolnění.

Fotografie: Freepik

Dracena

Krásná rostlina, do jejíž rodiny spadá více než 40 druhů. Na pěstování je nenáročná, dokonce vám dokáže odpustit, i když ji zapomenete delší dobu zalít. Jedná se o jedinečné rostliny, které dokážou čistit ovzduší od jedovatých toxinů, a také dokonale stimulují mozek, pomáhají relaxovat mysl a dodávají energii. Svým vzhledem vás jistě draceny dostanou. Nejkrásnější dracena je ta s dlouhými jasně zelenými listy, po krajích bíle lemované. Budou krášlit každý interiér. Postavte je tam, kde je rozptýlené světlo a dopřejte květinám jednou týdně zálivku. Mezi zálivkami by měla zemina mírně proschnout.

Pelargonium

Takovou rostlinu není třeba dlouze představovat, protože je běžná pro pěstování na balkonech. Jistě jste ji už viděli. Pelargonie lze umístit jak na balkon, tak i do interiéru. Krásně voní a dokáže čistit vzduch od škodlivých toxinů, proto bude dokonalou volbou pro interiér. Díky její vůni bude mít pozitivní vliv na náladu a energii – dokáže stimulovat radost. Je třeba upozornit, aby tento druh rostliny byl na světle a dopřáli jste ji pravidelnou zálivku. Pozor na to, abyste ji nepřelévali. Také jí poskytněte pravidelné hnojení.

Jasmín

Jasmín je známý díky své vůní. Bylo prokázáno, že ve správném množství má kladný vliv na naši náladu. Ovšem jasmínu v místnosti nesmí být mnoho, jinak vás bude bolet hlava. Vůně jasmínu dokáže povzbudit a navodit dobrou náladu. Přes léto se můžeme těšit z krásných bílých květů, které budou naše oči těšit až do podzimu. Jasmín umístěte na prosvětlené místo s teplotou do dvaceti stupňů. Dopřejte rostlině dostatek pravidelné zálivky a také kropení listů.

Fotografie: Freepik

Toulcovka

Překrásná rostlina s pozoruhodným květem dokáže čistit místnost od špatných toxinů. Pozor, pokud máte domácí mazlíčky, může pro ně být jedovatá. Toulcovka miluje vlhkost a častější kropení. Přes zimní období rostlinu zalévejte dvakrát do týdne, v létě až třikrát. Pozor, abyste rostlinu nepřelévali, nebo začnou zahnívat kořínky. Nedávejte rostlinu do průvanu nebo na přímé světlo.

Anthurium

Krásná kalichová květina s červeným, růžovým nebo bílým květem. Svým vzhledem potěší naše smysly a bude mít relaxační účinky. Nejlepší místo pro umístění této rostliny bude v okně, tam se jí bude dařit nejlépe. Okno by mělo být situované na severovýchodní stranu, aby na ni nesvítily přímé sluneční paprsky. Také dbejte na teplotu, ta by neměla klesnout pod 15 °C. Zalévejte měkkou a odstátou vodou.

Zdroj: TheSpruce