K výrobě domácí prášku na praní postačí tři základní suroviny. Účinek je lepší než u drahého z obchodu

Fotografie: Freepik

Prací prášek nebo gel je nedílnou součástí každé domácnosti. Díky němu můžete své znečistěné oblečení důkladně vyprat v pračce. V dřívějších dobách však hospodyňky neměly k dispozici tolik produktů, jako dnes my. Na trhu se naskýtají doslova neomezené možnosti. Pokud si chcete vyrobit svůj vlastní prací prášek do zásoby, není ani to žádný problém. Postačí vám k tomu dvě až tři složky.

Zázračná domácí směs na praní, kterou máte připravenou během několika vteřin

Ve speciálních obchodech nebo drogériích byste měli natrefit na tyto suroviny:

  • aktivátor perkarbonátu sodného (TAED)
  • perkarbonát sodný
  • uhličitan sodný

Když tyto ingredience smícháte ještě s nastrouhaným marseillským mýdlem, získáte směs na praní, která důkladně vypere všechny nečistoty a také provoní vaše oblečení.

Jak postupovat při přípravě domácího pracího prášku?

Nejprve si do zásoby připravte směs perkarbonátu sodného (1 kilogram) s aktivátorem TAED (cca 50 až 60 gramů).  Poté je potřeba smíchat i uhličitan sodný (asi 1 kilogram) se 150 gramy marseillského mýdla nahrubo nastrouhaného. Na jedno praní potřebujete z každé směsi 2 až 3 velké lžíce. Prášek vsypte buď do nádržky nebo přímo do bubnu k prádlu a spusťte na běžný prací cyklus o 40 až 60 °C. Tento domácí produkt se hodí zejména na bílé prádlo. Na praní barevného vám postačí směs mýdla a uhličitanu sodného.

Další možnosti, jak připravit domácí prášek na praní

V případě, že neseženete výše uvedené suroviny, můžete přípravu domácího prášku na praní pojmout velmi jednoduše. Stačí vám k tomu jen dvě levné suroviny, které míváte běžně v domácnosti. Potřebujete klasickou sodu na praní oblečení a běžné tuhé mýdlo. Avšak účinnější bude to jádrové, např. Jelen.

Fotografie: Pixabay

Postupujte podobně jako v předchozích krocích. Nahrubo nastrouhané mýdlo smíchejte s kilogramem prací sody a máte hotovo. Možné je do směsi kápnout i trochu esenciálního oleje, který prádlo příjemně provoní.

A jak připravit prací gel?

Dáváte raději přednost pracím gelům před práškem? Pak i v tomto případě lze vykouzlit v domácích podmínkách vlastní produkt. Potřebujete jedno velké jádrové mýdlo, 9 až deset litrů vroucí vody, 300 gramů sody na praní a esenciální olej dle preferencí (asi 5 až 10 kapek). Ideální bude třeba citronová či levandulová vůně. Od věci nebudou ani ty svěží, jako eukalyptus a máta.

Fotografie: Pixabay

Začněte tím, že si ve vroucí vodě nalité v lavoru rozpustíte nastrouhané jádrové mýdlo, pak přisypte sodu na praní, zakápněte vonným olejíčkem a nechte zchladnout. Poté tekutinu přelijte do uzavíratelné nádoby a použijete dle potřeby.

Pro intenzivnější vůni a účinky přidejte víc mýdla nežli jedno. Těmito metodami nejen že ušetříte svůj rodinný rozpočet, ale začnete používat skutečně ekologické produkty, které šetří i přírodu kolem nás.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]