Roztoči mohou způsobovat vážné alergie. Takto se jich zbavíte jednou provždy

Fotografie: Freepik

Mikrosvět, ve kterém žijí roztoči, je bohužel součástí našeho světa. I když je nevidíme pouhým okem, neznamená to, že nám nemohou ublížit. Jejich trus obsahuje bílkoviny, které jsou velmi častou příčinou alergií. 

Přitom je nesmírně těžké se jich zbavit skutečně nadobro. Tyhle metody vám ale mohou pomoci účinně zabránit jejích šíření a pomoci vám žít lépe a zdravěji.

Co jsou roztoči?

Roztoči jsou mikroskopičtí tvorové o velikosti asi 0,1 – 0,5 mm, kteří žijí na místech, jako jsou matrace, čalouněný nábytek, koberce nebo třeba dětské hračky. Roztoči se živí exfoliovanou lidskou a zvířecí kůží a také fragmenty nehtů a vlasů. Dospělý člověk se týdně zbaví asi 10 gramů odumřelé kůže a psi a kočky ještě více. Běžná matrace, která se používá denně, obsahuje desítky tisíc roztočů a na 1 metru čtverečním koberce žije až 100 000 roztočů. To není zrovna hezká představa že?

Roztoči milují prostředí, kde je spousta prachu, špíny, teplo a vlhko. Jsou aktivní zejména od jara do podzimu a způsobují nepříjemné alergie. Nejběžnějšími příznaky alergie na roztoče jsou rýma, svědění a slzení očí, škrábání v krku, kašel a dušnost.

Fotografie: Freepik

Jak se roztočů zbavit jednou pro vždy

Především je nutné naučit se všechny povrchy efektivně čistit a vytvářet podmínky, které roztočům nebudou vyhovovat. Nejlepší teplota v místnosti, pokud chceme omezit roztoče, je pod 21 ° C a vlhkost pod 60 %. Suchý vzduch totiž roztoče zabíjí. Je dobré byt často větrat a zbytečně jej nepřetápět.

Kromě zajištění optimálních podmínek doma je také důležitá frekvence a způsob úklidu. Protože se ne vždy chceme zbavit koberců nebo čalouněného nábytku a vždy spíme v posteli a ložním prádle, stojí za to vědět, jak se správně starat o právě o toto vybavení, kde se roztočům daří nejlépe.

Lůžkoviny

Lůžkoviny pereme ideálně každé 1–2 týdny při teplotě 55–60 ° C. Při této teplotě jsou roztoči spolehlivě zlikvidováni. Alergici by neměli používat přikrývky s přírodním peřím. Namísto toho by si měli pořídit speciální potahy na polštáře a matrace nepropustné pro roztoče.

Fotografie: Freepik

Úklid

Podlahu je třeba uklízet vždy na mokro. Dobrou cestou je také zbavit se všech koberců. Pokud to však z nějakého důvodu nechcete udělat, je dobré mít vysavač se speciálním antialergickým filtrem. Je vhodné také často vysávat čalouněný nábytek. Nejlepší je vybrat modely s odnímatelným potahem, který můžete snadno vyprat v pračce.

Domácí prostředek proti roztočům

Při úklidu vám také pomůže domácí roztok proti roztočům. Do prázdné lahvičky s rozprašovačem nalijte 30 ml alkoholu, 30 ml destilované vody a 20 kapek vybraného éterického oleje. Nastříkejte hotovou tekutinu na povrchy a předměty, které mají rádi roztoči. Budete-li tyto činnosti provádět pravidelně, můžete se spolehnout, že u vás roztoči nebudou mít šanci.

Zdroj: Countryliving

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]