Odkládání utěrky na dvířka trouby je častý lidový zlozvyk. Tvoří se tak podmínky pro šíření bakterií

Fotografie: BydlímeÚtulně

Utěrka je v kuchyni zcela nezbytnou pomůckou. Zaprvé pro udržení čistého pracovního prostředí, zadruhé jako izolace horkých věcí, které potřebujete vzít do rukou.

Při jejím používání je ovšem na místě jedno bezpečnostní opatření. Mnoho lidí má totiž zcela zafixován zvyk pověsit utěrku na dvířka od trouby. V lepších případech na madlo, v těch horších přímo přes dveře. V praxi to však může být zárodek velkého problému, protože mokrá látka plná nečistot je skutečným hnízdem pro bakterie. Utěrka se hlavně neustále přesouvá z místa na místo a tím „chytá“ všechno od vody přes zbytky jídla až po saponát.

Rozhodně ne dvířka

Je tedy záhodno najít tomuto stále potřebnému vybavení adekvátní místo. A tím rozhodně nejsou dvířka od trouby, ačkoli ji tam můžete snadno usušit. Utěrka totiž nemusí mít viditelné skvrny na to, aby byla rizikem pro zdraví vás nebo vaší rodiny. Nikdo tak nezaručí její perfektní stav. V teple kuchyně se navíc pravidelně dotýkáme trouby i dalších částí čistýma rukama. Bereme pokrmy, ochutnáváme nebo něco myjeme. Ale stačí jedna nečistota a najednou je všude.

Na to upozorňuje i web RecettesPlat, který jako nejjednodušší řešení uvádí dát utěrku na držáky na zdi. Tedy tam, kde není ani vlhko, ani to není blízko u dřezu. Jedním z problémů je také čištění utěrky, o kterém jsme se však na Bydlíme Útulně zmiňovali. Choroboplodné zárodky a bakterie lze však zlikvidovat i pomocí vysokých teplot. V tomto ohledu může pomoci normální mikrovlnka. Praní může být ošemetné, protože se špína může dostat do látky, která je v kontaktu s tělem.

vaření pokrm servis
Fotografie: Pixabay

Heboučké utěrky díky levným domácím produktům: Příjemnou měkkost jim zajistí i jedlá soda

Pozor na vzplanutí

Hořící utěrka není rozhodně nic příjemného. Hlavně během rozsáhlejšího vaření – zvláště na plynovém hořáku – je na místě držet cokoli takového mimo varnou desku. Stačí chvilička nepozornosti nebo nešikovnosti a vzplane vám právě utěrka nebo chňapka. U plynu je riziko nejvyšší, ale ani další typy varných desek nejsou dle TopReceptů ušetřeny. Rizikem je také telefonování nebo používání tabletu během vaření.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]