Jak vyčistit skvrny od červeného vína

Dát si po dobré večeři sklenku kvalitního červeného vína může být vrchol blaha, ale také noční můra, kápne-li vám trochu na koberec či sedací soupravu. Ačkoliv se skvrna tváří jako totální katastrofa, nebývá velký problém ji odstranit, pokud nedáme tekutině šanci dostat se hlouběji do vláken. Přinášíme pár nápadů, jak katastrofu zvrátit a fleky od vína vyčistit.

Na červené víno nalijte bílé

Pokud máte to štěstí, že máte po ruce ihned víno bílé, pak hurá do záchranné akce. Skvrnu polijte bílým vínem a po chvilce působení přikládejte papírové utěrky či jiný savý materiál a vysušte flek do sucha.

Citronová šťáva

Honem vymačkejte šťávu z citronu (má zesvětlující účinky) a pokapejte místo citronovou šťávou. Poté opláchněte teplou vodou a opět vysušte savým materiálem do sucha.

Kuchyňská sůl

Skvrnu posypte solí a nechte chvíli působit. Sůl do sebe vsákne vlhkost. Pak vyluxujte a postup opakujte, je-li skvrna stále mokrá. Pak vyčistěte pěnou na koberce a opět vysušte savým materiálem.

Sůl a minerálka

Další možností je zkusit posypat skvrnu solí, nechat nasát a vyluxovat. Dočistit ještě neslazenou minerální vodou, která uvolní nečistoty z vláken.

Ocet nebo horké mléko

Pokud se budete snažit vyčistit již suchou skvrnu, pak na to zkuste látku namočenou do octa nebo horkého mléka a přikládejte na flek.

Vodka

Pokud nezabere bílé víno, minerálka, sůl, pak použijte vodku. Tvrdý alkohol by měl flek zlikvidovat. Jakmile vám víno ukápne, ihned nalijte na to ještě vodku. Teprve potom vysušujte místo hadříkem.

Parní čistič

Máte-li doma parní čistič, pak se nemusíte ničeho obávat. Ze všech možných variant (čištění chemii i domácími prostředky) je nejefektivnější teplá voda. Parní čistič vyčistí skvrny jak z koberce, tak čalouněného nábytku i v případě již zaschlých skvrn.

Obrázek: pixabay.com