Kávovou sedlinu za žádných okolností nevyhazujte. Jedná se doslova o zázrak, který využijete na zahradě

Fotografie: Depositphotos

Pečovat o vlastní zahrádku bývá někdy složité a náročné. Pokud byste jí však chtěli pomoci a trochu ji vyživit, vyzkoušejte několik praktických rad s kávovou sedlinou.

Milovníci mleté kávy jistě vědí, že po jejím dopití zbude kávová sedlina. Mnoho lidí ji vyhazuje do koše, ale přitom je to velká škoda. Jestliže totiž máte vlastní zahrádku a máte radost z toho, když se jí daří, obohaťte ji kávovou sedlinou, která s přírodou umí udělat velké zázraky.

Omezíte výskyt škůdců

Jestliže se vaše zahrádka stane terčem slimáků, kteří si pochutnávají na vaší pěstované úrodě, lze jejich výskyt na tomto místě omezit s použitím kávové sedliny. Ta totiž funguje jako přírodní repelent, který slimákům příliš nevoní. V okolí místa, které byste rádi ochránili, nasypte kávovou sedlinu a vždy tento proces opakujte, když bude po dešti. Tento repelent odpuzuje nejen slimáky, ale také mravence, mšice a mouchy.

Odpudíte každou kočku

Někteří lidé jednoduše nemají v lásce kočky a nechtějí, aby jim tato zvířátka chodila na zahradu. Abyste odpudili kočky, nikdy jim neubližujte, ale použijte raději přírodní produkty, kterým se kočky vyhýbají obloukem, a tím pádem ani nenavštíví vaši zahradu. Je velmi složité kočkám vysvětlit, že by měly vaše kytky nebo ovoce nechat na pokoji a nevyhrabávat v jejich okolí důlky, do nichž poté udělají svou potřebu.

Fotografie: Pixabay

Abyste kočkám zabránili v okusování rostlin nebo jakémkoliv jiném ničení vaší zahrádky, postříkejte místa, která chcete ochránit, kávovou sedlinou smíchanou s trochou vody. Další možností je rozsypat kávovou sedlinu přímo po zahrádce. Její vůně je velmi aromatická a pokud přidáte trochu pomerančové nebo citronové kůry, účinek ještě více zesílíte.

Doplnění živin do půdy

Až budete chtít svou zahrádku trochu obohatit o jisté živiny, nezapomeňte na skvělé účinky kávové sedliny. Ta je totiž bohatá na draslík, fosfor a měď, a proto je ideálním hnojivem, jež dodává rostlinám živiny a zlepšuje stav půdy. Díky tomu se rostlinám a plodům na vaší zahrádce bude dařit o něco lépe, protože ji stačí přimíchat do půdy, v níž budete chtít něco pěstovat.

Vypěstujte si krásná rajčata

Ještě předtím, než budete přidávat kávovou sedlinu ke každé rostlince, měli byste si předem zjistit, zda ji snesou. V případě, že budete pěstovat rajčata, bude pro vás kávová sedlina potřebným pomocníkem. Jakmile ji totiž rozsypete v okolí rajčat, můžete si všimnout, že plody začnou být více červené.

Čištění dřevěných plotů

Kávová sedlina je vhodná nejen pro pěstování rajčat nebo odpuzování určitých zvířátek. Její využití naleznete také v případě, že byste si rádi vyčistili svůj dřevěný plot a obnovili jeho krásu. Kávová sedlina dřevo vyčistí, zachová jeho barvu a odstraňuje drobné škrábance. Vyčistit si s ní nemusíte pouze plot, ale také zahradní domek nebo jiný nábytek / věci ze dřeva.

Fotografie: Pixabay

Bude stačit, když si vezmete misku, bílý ocet a kávovou sedlinu. Všechny ingredience dejte do misky přibližně ve stejném množství a smíchejte je. Do této směsi namočte hadřík, naneste ji na dřevo a začněte ji vtírat. Po několika minutách si můžete všimnout, že desky vypadají jako nové a jsou krásně lesklé. Stejným způsobem se můžete postarat i o domácí nábytek.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]