Před příchodem jara je nutné nezapomenout na střih levandulí. Lze je tak ochránit i podpořit růst

Fotografie: DavidivardiIL / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Levandule, přestože je to středomořská bylina, u nás roste jako trvalka. Dobře snáší krátké vegetační období i chladné zimy. Zahrnuje, včetně kříženců, kolem 40 kultivarů.

Levandule se u nás pěstuje jako okrasná rostlina, léčivá bylina a také jako koření. A protože má protizánětlivé, antiseptické a repelentní účinky, využívá se i v kosmetice a aromaterapii. Vytváří husté vonné polokeře, které podle odrůdy mají výšku cca od 20 do 70 cm. Patří do čeledi hluchavkovitých. Stonky s dřevnatějící bází a listy jsou stříbřitě nazelenalé s fialovým, namodralým, bílým a růžovým květenstvím. Nakvétá v červnu a květy jí vydrží zpravidla až do října, píše web ZaVůníLevandule.

Jak a kde levanduli pěstovat

U nás se pěstuje nejčastěji levandule úzkolistá a její vůně je naprosto nezaměnitelná. A to jak v čerstvém, tak v sušeném stavu. Čím víc je nám aroma levandule příjemné, tím víc odpuzuje některé druhy hmyzu. Tedy, kromě medonosného – ten se na jaře už nemůže lahodného nektaru dočkat.

Rostlině vyhovuje slunečné stanoviště s dobrou cirkulací vzduchu. Velmi dobře snáší sucho. Proto se jí nejlépe daří v půdách písčitých, hlinitopísčitých i štěrkovitých, a zejména dobře odvodněných. Při vyšší vlhkosti by jí totiž mohly zahnívat kořeny. Pokud máte půdu jílovitou a těžkou, rozhodně ji odlehčete pískem, štěrkem, perlitem, abyste zajistili dostatečnou propustnost.

Kalendář pěstování jahod: Efektivní celoroční péče zajistí bohatou úrodu

Některé zakrslejší druhy je vhodné pěstovat i v nádobách na terase, balkoně, ale také v interiéru. V květináčích je pak důležité vytvořit účinnou drenáž, aby mohla odtékat přebytečná voda ze zálivky, jak se uvádí na webu Deccoria. Dejte si také pozor na přihnojování; v příliš úrodné půdě rostlina hůř kvete.

Stříhání levandule

Někdo částečně stříhá levandulové keře už na podzim, neboť si celé kytice připravuje k sušení. Jiní sbírají a suší jenom konce stonků s květenstvím. Abyste si však po celou další sezonu mohli užívat krásu i vůni levandule, je zapotřebí ji stříhat ve správném období. Jen tak vypěstujete bohaté trsy plné květů a také rostlině zajistíte dostatek světla a vzduchu.

Vůně, která vás celé obejme
Fotografie: Pixabay

Hlavní střih zahajte hned s příchodem jara, někdy v první polovině března. Velmi ovšem záleží na aktuálním počasí a také na místních podmínkách, třeba na nadmořské výšce. V podhůří radši se střihem počkejte až na přelom března a dubna. Odstraňte všechny suché, odumřelé či polámané výhonky. Střihem či řezem stimulujete rostlinu k tvorbě nových, silných výhonků, které budou odolné vůči chorobám, škůdcům i nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Ostříhejte jak rostliny mladé, tak i staré keříky. Jen dejte pozor, abyste je nevyholili až na dřevnatý základ. To by pak mohly v keřích vzniknout nevzhledné lysiny. Na BydlímeÚtulně jsme rovněž napsali o tom, jak si díky levanduli, ale i dalším vonným složkám můžete vytvořit domácí potpourri.

Zdroje: Deccoria, ZaVůníLevandule

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*