Jak je to se stavbou domácí udírny podle zákona: Nesmí být například příliš blízko k hranici pozemku

Fotografie: Freepik

Uzené dobroty patří mezi oblíbené pochoutky mnoha lidí a nic nechutná tak dobře, jako když si to sami připravíte. Zjistěte, jaká pravidla při stavbě udírny musíte dodržovat.

Majitelé zahrady a pozemků mají určitá práva a povinnosti z tohoto vlastnictví vyplývající. Přestože se jedná o jejich majetek, musí se při nakládání s ním řídit platnými zákony a obecními vyhláškami. Pokud toužíte po vlastní udírně, pak byste se měli seznámit s pravidly, jež musíte při výstavbě dodržovat.

Kam udírnu umístit

Ze všeho nejdříve musíte pro tuto stavbu na pozemku najít vhodné místo. V nejlepším případě udírnu postavte poblíž kuchyně, abyste mohli všechny přísady i jednotlivé pomůcky jednoduše přenášet, ale zároveň minimálně 10 metrů od budovy. Tím předejdete vnikání štiplavého kouře do objektu. Myslete přitom na pohodlí své, ale také sousedů, které může zápach obtěžovat.

Jak je to se stavebním povolením

Podle § 79/2 písm o) Stavebního zákona na stavbu udírny nepotřebujete stavební povolení ani územní souhlas, pokud dodržíte veškeré stanovené podmínky, a to konkrétně že stavba bude do 25 m² zastavěné plochy s maximální výškou 5 m a bude mít pouze jedno nadzemní podlaží nebo podsklepenou plochu do hloubky nejvýše 3 m.

Současně smíte stavbu umístit pouze na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci a souvisejícím s jejich využitím. Nesmí se jednat o jaderná zařízení, stavbu související s podnikatelskou činností nebo stavbu v rozporu s územně plánovací dokumentací. Důležité je také umístit stavbu ve vzdálenosti nejméně 2 m od hranice pozemku a zachovat nejméně 50 % pozemku jako volnou plochu schopnou vsakovat dešťovou vodu.

Malý hobití dům splnil velké sny. Z každého kusu obydlí čiší vynalézavost a řemeslná zručnost

uzení masa
Fotografie: Pixabay

Stavba udírny bez poplatků

Při dodržení všech těchto podmínek je možné stavbu udírny na zahradě realizovat bez povinnosti zapojení stavebního úřadu. Tudíž bude stavba osvobozena od všech poplatků. V rámci zachování dobrých sousedských vztahů se však doporučuje záměr konzultovat se sousedy, které může kouř z udírny negativně ovlivňovat.

Zdroj: Bezplatná právní poradna, Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]