Díky stavbě hobitího domu se odvážná dvojice vyhnula potřebě hypotéky. Přesto si užívají krásného bydlení

Fotografie: Pseudopanax / Public domain

Hobití dům chráněný vrstvou zeminy a financovaný průběžně z platů – to byl nápad páru, kterému banka neschválila hypoteční úvěr.

Základem spokojeného a klidného života je střecha nad hlavou. O tu usiluje spousta zejména mladých lidí. Problémem zůstává, že nemají dostatek vlastních finančních prostředků, a proto spoléhají na bankovní úvěr. Podmínky bank pro získání hypotéky jsou však neúprosné, a tak se často stává, že mladé páry ani jednotlivci na úvěr prostě nedosáhnou. Jak tedy své bydlení řešit? Inspirací vám může být pár z Colorada, který se k situaci postavil čelem a postupně si vystavěl funkční a stylový „hobití dům“ – jak ho představil web MyPositiveOutlooks.

Nápad na hobití dům je na světě

Jeff Ingram a Steve Travis se neochotou bank poskytnout jim půjčku nenechali odradit a rozhodli se, že si svůj vysněný malý dům vystaví postupně a z vlastních prostředků. Byli si vědomi toho, že tento nekonvenční projekt budou muset financovat takřka „od výplaty k výplatě“, ale ani to je od jejich úmyslu neodradilo. Aby náklady výstavby snížili, rozhodli se použít některé recyklované produkty.

Nejprve bylo nutné pro hobití dům vybrat vhodný pozemek. Zvážili všechno: od výhledu po okolí a rázu krajiny až po místní podnebí s mírnými teplotami. Protože chtěli svůj nový domov vystavět sofistikovaně, rok vyhlédnuté prostředí sledovali a zvažovali možnosti stavby. Nakonec se podle místních podmínek rozhodli pro dům chráněný zeminou, neboť ji chtěli využít coby přírodní izolant, píše web FairCompanies.

Hobití dům pod zemí a jeho výstavba

Proces výstavby byl hodně složitý. Zvolen byl náročný kopulovitý tvar s použitím ocelových oblouků; jedná se doslova o technický zázrak s klenutou konstrukcí, který navrhla jistá coloradská společnost. Stavbu brzdil i postupný přísun peněz. Důsledkem bylo významné zdržení a prodloužení harmonogramu výstavby. Bylo nutné řešit situaci s hydroizolací, využití zeminy pro konstrukční pevnost a izolační možnosti a další problémy.

Akční partneři si splnili sen bydlením na cestách. Přestavěný nákladní automobil nabízí kompletní komfort

Šest let bydleli Jeff a Steve v přívěsu, pak se do rozestavěného domu přestěhovali a dostavba se stala přímou součástí jejich života. Nakonec však byl jejich domov naprosto dokonalý. Rezidence byla konstruována tak, aby odolávala hrozivým hurikánům, možným zemětřesením v této zlomové zóně Cascadia, a dokonce by měla odolat i případnému jadernému výbuchu. Tuto jistotu jim dodávala strukturální pevnost, zajištěná tisíci tunami zeminy, které jejich unikátní obydlí obklopují.

Další výhody hobitího domku pod zemí

  • Dům nepotřebuje – díky hyperizolaci – žádné vytápění ani chlazení.
  • Struktura domu s nenosnými zdmi umožnila vsadit ze tří stran domku velká okna, která v interiéru zajišťují dostatek přírodního osvětlení.
  • Minimální energetická náročnost budovy.
  • Dům je zcela bezúdržbový, až na nutnost občas posekat trávník na střeše.
  • V neposlední řadě je to úchvatný stylový design interiéru, přizpůsobený konstrukčnímu pojetí domu.

Cesta k budoucímu vysněnému domovu trvala od prvního nápadu až k nastěhování téměř deset let. Avšak postavit dům bez bankovního úvěru nakonec mělo i svou nepopiratelnou výhodu – Jeff a Steve byli ušetřeni vysokých bankovních úroků. A k tomu se mohli radovat z nákladové efektivity a udržitelnosti jejich nekonvenčního, ale odolného domu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]