Koberce se vrací do módy – Jak zvolit ten správný?

Koberce dříve pokrývaly celé podlahy, byla to volba buď koberce, nebo kachliček či dřevěné podlahy. Později začali mizet. Světem se začalo šířit, že se v nich udržuje prach, nečistoty, škůdci. Dnes se považují koberce hlavně za doplněk bytu či domu. Už nejsou ode zdi ke zdi, nýbrž jen u postele, pod sedací soupravou či uprostřed pokoje. Malé plochy koberců se lépe čistí a udržují, proto žádnou paniku!

Koberce všech barev

Na trhu dnes seženete nejrůznější barvy koberců a koberečků, od jemně pudrových až do extrémních, zářících všemi barvami. Dejte vždy pozor, jestli se vám křiklavé barvy hodí do interiéru. Možná si řeknete, že barvy ničemu neublíží, ale mohl by se z decentního, ale důležitého doplňku pokoje stát nefunkční kýč.

Jaký koberec vybrat?

Důležitost materiálu

Od materiálu se odvíjí kvalita a životnost koberce, proto byste mu měli věnovat velkou pozornost. Vybírat můžete z umělých nebo přírodních materiálů. Umělá vlákna patří k levnějším variantám, ty přírodní, jako je vlna a hedvábí se pohybují cenově výše. Obecně však platí, že umělé materiály se hodí, pokud je koberec vysoce zatěžován. Přírodní volte do dětských pokojů – jsou příjemnější a lehčí na údržbu.

Kde bude koberec umístěný?

Koberce byste měli volit také podle toho, kde bude položen a k čemu bude sloužit. Pokud hledáte koberec spíše do exteriéru, určitě nebudete volit stejné, jako do obývacího pokoje. Koberce mají také své vlastnosti a značky, podle kterých poznáte, zda lze na koberec postavit kus nábytku, nebo zda je vhodný do prostor, kde je podlahové vytápění.

Obrázek: pixabay.com