Tradiční elektroměry brzy nahradí chytřejší zařízení. Výhody a nevýhody jsou však zatím diskutabilní

Fotografie: Sevela.p / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Měření spotřeby elektrické energie se dočká výrazné změny. V milionech domácností a firem mají být stávající elektroměry vyměněné za chytřejší zařízení s více možnostmi.

Nový zákon ukládá povinnost odběratelům nahradit současné elektroměry za jejich chytřejší verzi v reakci na neustále se vyvíjející energetiku. Firmy a domácnosti už tak nejsou pouze spotřebiteli elektrické energie, ale v určité míře i výrobci. Chytré elektroměry tak podle webu Ekonomický deník umožní sledovat nejen příjem energie, ale i její výrobu nebo sdílení.

Pohlídejte si svou spotřebu energií

Rostoucí ceny za elektřinu donutilo mnoho lidí začít více šetřit. V některých případech stačí drobná opatření, která vám ročně ušetří až stovky korun. Jak snížit svou spotřebu jsme psali již dříve v článku na BydlímeÚtulně. S novými elektroměry by však mělo být snazší si její spotřebu ohlídat a náročné spotřebiče používat jen v dobu, kdy je to výhodné.

Vše přehledně a na jednom místě

Hlavní výhodou by mělo být, že zákazník bude mít k dispozici veškeré údaje o své spotřebě. Chytrý elektroměr bude data z měření průběžně ukládat do paměti. Zákazník tak může porovnat, jak se v jednotlivých obdobích nároky na elektrickou energii v odběrném místě liší, a podle toho do budoucna upravit využívání jednotlivých zařízení.

Na výměnu mají distributoři čtyři roky

V současné době probíhá testování chytrých elektroměrů. Od příštího roku by měla započít jejich výměna, která bude probíhat podle předpokladů až do roku 2027. Týká se to však jen domácností a firem, jejichž roční spotřeba převyšuje 6 MWh. Odběrných míst s běžným tarifem a sazbou D02 se toto opatření prozatím netýká. Postupně se však plánuje rozšiřování využití fotovoltaiky a snížení emisí, jak jsme již dříve psali na stránkách BydlímeÚtulně.

Kotlíkové dotace 2023: Žadatelé s nízkými příjmy mohou získat až 95 % uznatelných nákladů

elektroměr
Fotografie: Pixabay

Chytrý elektroměr obdrží i odběratelé, kteří budou mít instalovanou fotovoltaiku nebo elektromobil. Za výměnu starého typu zařízení za nový však nezaplatí ani korunu. Podle webu TZB-info budou mít odběratelé větší přehled nad svou spotřebou, ale celkové výhody a nevýhody tohoto opatření jsou zatím diskutabilní.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]