V případě, že struhadlo přestane plnit svou funkci, je na čase ho nabrousit. O vše se postará hřebík nebo alobal

Fotografie: Kagor / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Asi těžko bychom našli českou domácnost, ve které není struhadlo. Sýr na špagety, zelenina do polévky, brambory na bramborák – všude je struhadlo potřeba. Časem se ale i kvalitní kousek otupí.

První struhadlo si dal patentovat Francouz Francois Boullier ve 40. letech 16. století. Tehdy bylo hlavním cílem využití přebytečného sýra. Ve sbírkách starožitníků ovšem existují i starší kousky – jejich majitelé si je jen nenechali patentovat. Vývoj této dnes běžné kuchyňské pomůcky tak pravděpodobně bude mnohem starší. Kromě neznalosti snadných způsobů broušení ovšem někdy dává lidem zabrat i správné použití samotných stran struhadla.

Co umí která jeho strana?

Jestli máte doma nejběžnější typ struhadla, pak máte k dispozici 4 stěny. Tu s velkými a středními dírkami použijte na zeleninu a měkčí sýry – například eidam. Máte-li rádi těstoviny s parmezánem, je nejlepší stěna s malými dírkami. Tedy těmi s vystouplými ostrými hranami, o které se tolik lidí často pořeže. Dělají krásně drobné hobliny. Poslední stěna slouží ke krouhání a tvorbě tenkých plátků. Je ideální na vařenou řepu, brambory nebo okurku.

Jak dojde k otupení?

Když je struhadlo skladováno položené mezi dalšími kuchyňskými pomůckami, třou se jeho hrany o další materiály. K tomu samému dochází i v myčce, kde působí silný tlak vody. A když ho neumyjete hned, ale později dolujete z dírek zbytky potravin, výsledek je stejný. Avšak neklesejte na mysli, na všechno existuje opatření. A i takto otupenému struhadlu se dá vrátit jeho původní kondice.

Jak snadno nabrousit struhadlo

První metodou je použití alobalu, který rovněž najdete v každé kuchyni. Je to perfektní postup, když vás zrovna tlačí čas. Fólii totiž stačí zmuchlat do kuličky o velikosti cca 7 cm a rychlými tahy jí po struhadlu přejet. Jen buďte opatrní, ať se hranám nepřipletete do cesty prsty. Dalším ověřenou pomůckou je hřebík. Tento postup je o něco delší, ale výborně se hodí třeba ke sledování televize. Najděte si kousek, který perfektně padne do otvorů ve struhadle.

Fotografie: VSchagow / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Zatlačte ho do otvoru a protáhněte ho dovnitř s kýváním do stran. Poslední metodou je pak smirkový papír nebo klasický brousek. Přejeďte s ním po stěnách a pak struhadlo důkladně opláchněte. Špičku brousku či ocílky můžete podobně jako hřebík protáhnout i jednotlivými otvory. Tak hlavně na žádný nezapomeňte a struhadlo bude opět krásně ostré.

Zdroj: Xitrosti

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]