Odstranění oděrek z tvrdého dřeva a oprava poškrábaného nábytku nemusí být zas tak složitá

Pokud jsou podlahy z tvrdého dřeva pýchou a radostí vašeho domova, vidět je odřené, může být docela frustrující. Dokonce i nábytek se může při sebevětší opatrnosti poškodit. Pokud máte navíc doma děti a domácí mazlíčky, je to jen otázkou času. Většinou se škrábanec objeví na místě, které je nejvíc viditelné. To však není důvod k zoufalství. Existují způsoby, jak tyto škrábance na nábytku i podlaze zaretušovat.

Tipy na opravu dřevěné podlahy

  • Guma – můžete použít běžnou gumu na tužky, i když existují speciální gumy určené přímo k opravám škrábanců a odstranění nečistot z podlahy. Pokud ji však nemáte zrovna po ruce, lze použít i tu obyčejnou.

  • Gumová podrážka – jestli nemáte ani speciální gumu na podlahy z tvrdého třeba, ani běžnou školní gumu na tužky, použijte jednoduše gumovou podrážku. Nepoužívejte však černé gumové podešve, pouze světlé.

  • Zubní pasta nebo jedlá soda – to jsou dvě nejmírnější brusiva. Použijte čistý, navlhčený hadřík nebo starý, navlhčený zubní kartáček a aplikujte je škrábance. Jemně třete rýhu. Musíte být však velmi opatrní, abyste ještě více neodřeli okolí rýhy.

  • Nafta – jemně otřete stopy po oděru a vyčistěte pak suchým a čistým hadříkem. Je to žíravá, hořlavá látka, proto buďte opatrní.

  • Speciální produkty – existují speciální výrobky, které můžete v případě potřeby dle návodu výrobce použít k opravě poškozené dřevěné podlahy. Jedná se o tzv. odstraňovač škrábanců, který opraví vrchní vrstvu a utěsní případné vrypy.

  • Korektor – u hlubokých škrábanců, které se neodstraní, budete možná muset použít korektor. I když to samotnou rýhu neodstraní, skryje se nebo minimalizuje vzhled rýhy.

Sada na opravu poškozené podlahy a postup opravy

Drobné poškození a oprava nábytku

  • Vosk – na nepříliš hluboké (drobné) rýhy lze použít tužkový korektor nebo opravný vosk v požadovaném odstínu. Aplikace je rychlá a snadná. Pomocí vosku lze opravit i praskliny. Přestože se vosky nabízejí v mnoha odstínech, ne vždy seženete přesně takový, jako je váš nábytek. Přesnějšího odstínu můžete docílit i kombinací několika odstínů vosku. Jakmile nanesete vosk, uhlaďte špachtlí a použijte korekční fix a ještě přetřete lakem.

  • Bezbarvý lak na nehty – mnohdy stačí také přetřít poškozené místo průhledným lakem na nehty (lak vyplní rýhu), po uschnutí laku pak přejet smirkovým papírem a navoskovat.

  • Brusná pasta – další možností je obrousit jemně škrábanec brusnou pastou a nabarvit krémem na boty. Tento postup však není vhodný u světlého nábytku a rozhodně nejdřív vyzkoušejte reakci krému a dřeva na méně viditelném místě.

  • Vlašský ořech – zkuste použít vlašský ořech. Ten se však doporučuje pouze na pravé dřevo, nikoliv dřevotřísku. Rozlouskněte ořech a jádrem několikrát škrábanec přejeďte. Nakonec ještě otřete přebytky ořechu rukou. Použít můžete u dřevěné podlahy i nábytku.

  • Leštěnka – použít můžete bezbarvou leštěnku nebo leštěnku v příslušném odstínu. Jednoduše ji naneste na škrábance a rozleštěte. Škrábance sice nezmizí, ale zamaskujete je a bez detailního zkoumání povrchu nebudou vidět.

Větší poškození

  • Vosk a tmel – pokud je rýha hlubší anebo se jedná o větší poškození, je nutné povrch nejdříve zbrousit smirkovým papírem. Poškozenou oblast pak vyplnit voskem či tmelem v požadovaném odstínu a povrch ošetřit buď voskem, nebo lakem, podle typu nábytku. Stává se ale, že někdy už ani to nepomůže.

  • Skládky a bazary – starší nábytek můžete opravit i díky skládkám a bazarům, kde lze zdarma nebo za pár korun najít podobnou či dokonce totožnou lištu případně jiný ozdobný prvek a poškozenou část na vlastním nábytku nahradit. Nebo také poškození tímto způsobem zaretušovat.

  • Barva na nábytek – starší typ nábytku, kde jsou rýhy či díry, můžete také zatmelit, uhladit smirkovým papírem a celý kus nábytku přetřít libovolnou barvou.

Obrázky: youtube, mix