Krásný srub vám umožní zapomenout na starosti všedního dne

Stavba, kterou je tento srub, byla vybudována v kanadském městečku Orford s přibližně 3 600 obyvateli, které leží v oblasti Estrie v provincii Quebec. Tato oblast nabízí veškeré potřebné služby a je tak vhodná ke stálému bydlení. Dům se nachází v blízkosti malého jezera vyhledávaného především rybáři zaměřenými na lov pstruhů.

Toto ekologické vodní dílo je vhodné také pro vodní sporty jako je např. paddleboarding, jízda na kanoi nebo na kajaku. Oblíbeným turistickým cílem je také národní park Mont-Orford, který vedle několika jezer zahrnuje také horskou oblast. Na Mount Orford se navíc nachází známé lyžařské středisko, které každoročně láká řadu milovníků lyžování.

Tento krásný původní srub se nachází v hustě zalesněné oblasti o rozloze přibližně 50 km2 a nabízí veškeré pohodlí, které dnes neodmyslitelně patří k modernímu způsobu života. Tam, uprostřed lesů, budete moci zapomenout na všední život a s ním spojené starosti a problémy. Budete-li však uvažovat o přestěhování do této oblasti, musíte počítat s tím, že naprostá většina místních hovoří výhradně francouzsky, takže ovládáte-li pouze angličtinu, zde s ní rozhodně nevystačíte.

Vybavení srubu

Pro stavbu samotnou i pro interiérové prvky bylo použito téměř výhradně dřevo, které svými teplými tóny dodává celému domu domácký a útulný ráz. Jedním z nejkrásnějších pokojů je obývací pokoj, který na první pohled zaujme návštěvníka otevřeným prostorem, nad kterým se klene strop připomínající katedrálu. Prostor doplňuje okno přes celou stěnu a také kamenný krb.

Kuchyň je funkční, moderní a plně vybavená a po snídani u jídelního ostrůvku lze z kuchyně vyjít na terasu a užívat si výhled do okolí. Pokud se sejde celá početná rodina nebo přátelé, ke společnému obědu nebo večeři slouží prostorná jídelna, kde je pobyt zpříjemněn vyhřívanou podlahou.

Ani mezipatro, které bývá v některých domech prázdné, není v tomto případě nevyužité, slouží částečně jako herna se stolem pro biliard a výhledem do společných prostor domu, a částečně jako místo k přenocování. Kromě toho se ve srubu nacházejí také

  • tři prostorné ložnice umístěné poněkud netradičně v suterénu.
  • dvě koupelny se vším potřebným vybavením; v té větší je rovněž prostor pro sušičku i pračku.

Vlastní výroba javorového sirupu

Na pozemku se nachází také malá chata sloužící k výrobě javorového sirupu, která má kapacitu na 150 zářezů v javorech cukrových, z nichž se takto získává míza jako surovina pro sirup. Z většiny stromů se dá takto získat až 60 litrů sirupu. Tato produkce plně pokryje roční spotřebu jedné rodiny.

Fotografie: Véronique Grondin