Kroucení listů u rajčat: Poznejte, co vaše rostliny trápí. Máte poslední šanci na záchranu úrody

Fotografie: Depositphotos

Vaše rajčata byla ještě před týdnem krásná a zdravá. Teď se jim kroutí listy a nevypadají příliš dobře. Co může být příčinou? Naučte se rozpoznávat, co vašim rostlinám chybí.

Rajčata jsou oblíbenou plodinou a nejspíš nechybí na žádné zahradě. Jsou nenáročná na pěstování, přesto jim musíme věnovat průběžnou pozornost, abychom se dočkali bohaté úrody. Rajčata ohrožují plísně, mšice i bakteriální infekce. Mohou také trpět nedostatkem nebo naopak přebytkem určitých minerálů. Pokud se naučíte poznávat, co vaším rajčatům chybí, bude pěstitelský úspěch zaručen.

Zálivka a slunce

Varovné příznaky, že s rostlinou není něco v pořádku nám prozradí především listy. Pokud jsou zkroucené podél hlavní žilky do tvaru loďky, pak jim chybí voda. Rostlina se tak brání proti vypařování další vláhy. Po zálivce se listy opět navrátí do původního stavu a rostlinu ani plody to neohrozí. Pokud však budeme problém dlouhodobě ignorovat, rajče přestane růst a postupně začne usychat.

Rajče má stočené listy a ještě se kroutí směrem nahoru? To značí, že se brání před přílišným sluncem. Přestože rajčata sluníčko milují, při vysokých teplotách může rostlina takto reagovat. Natáhněte kolem rajčat bílou zahradní textilii nebo rohož a zastiňte je po dobu největšího horka.

Půda a hnojení

Na přebytek dusíku reaguje rajče stočením listů směrem dolů a jejich barva je tmavší. Přehnali jsme to z hnojivem, proto je potřeba s ním přestat a prolévat zeminu větším množstvím vody, aby se koncentrace dusíku v půdě naředila. Pokud jsou listy zkroucené, jinak barevné a vrchol rostliny má také tmavší barvu, značí to nedostatek vápníku. Tady je potřeba kyselé půdě dodat hnojivo, které ho obsahuje. Třeba v podobě rozdrcených vaječných skořápek.

Škůdci a plíseň

Pavučinka na zkroucených listech nevěstí nic dobrého. Naše rajčata si vyhlédla sviluška a ta je schopná je bez včasného zásahu zlikvidovat. Nemusíte hned spěchat s chemií, na svilušky dobře fungují přírodní přípravky na olejové bázi. Lepkavé listy jsou postrachem všech zahradníků. Na rajčatech si pochutnávají mšice, které se dokážou rychlým tempem šířit. Tady je potřeba jednat rychle. Vyzkoušet můžete obyčejné mléko naředěné 1 : 1 s vodou nebo jedlý olej v poměru 1 : 10.

Fotografie: Freepik

Plíseň ve větší či menší míře postihuje rajčata každoročně. Závisí to především na počasí. Horké dny, déšť a kolísání teplot jsou ideální pro jejich vznik. Rajčata můžeme už od června začít každé dva týdny preventivně ošetřovat přípravky proti plísním. Kdo nepoužívá chemii může vyzkoušet výluh z česneku, ten má také protiplísňové vlastnosti. Pokud rostlinu již plíseň napadla, odstraníme zasažené listy a zbytek rostliny ošetříme postřikem z jedlé sody. Ta plíseň sice nezlikviduje, ale zabrání jejímu šíření.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]