Hojná úroda cibule každý rok: K úspěchu pomohou slaná voda, čpavek a také časté hnojení

Fotografie: Rasbak / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Není nic lepšího než sklízet plody své těžké a trpělivé práce. S těmito osvědčenými triky si můžete každoročně užívat požehnanou úrodu. Vyzkoušejte tyto triky i na své zahradě.

Pokud toužíte po kvalitní stravě a máte vlastní zahradu, není nic lepšího než vypěstovat si vlastní ovoce a zeleninu. Bude vás to sice stát trochu času a námahy, ale budete mít stoprocentní jistotu, jak kvalitní plody nakonec zkonzumujete. Navíc vás produkce ovoce i zeleniny vyjde mnohem levněji než jejich nákup v obchodech a supermarketech, a ještě bude vaše úroda mnohem zdravější a chutnější. Pěstovat cibuli mohou i úplní začátečníci. Odměnou vám bude chutná a bohatá úroda.

Jak pěstovat vlastní cibuli

Aby byla vaše sklizeň co největší, je potřeba věnovat svým rostlinám pravidelnou péči a s trpělivostí sledovat jejich růst a vývoj téměř každý den. Existují však vychytávky, které vašim rostlinám obzvlášť prospějí a vaše úroda bude v konečném důsledku mnohem větší. Takto můžete prospět své cibuli.

Namočte cibulky do slané vody

Než cibulky vysázíte do připraveného záhonu, rozpusťte v jednom litru vody polévkovou lžíci soli. Roztok nalijte do kyblíku nebo větší misky a na 2 hodiny do něj cibulku namočte. Následně cibulky vyjměte, omyjte v roztoku manganistanu draselného a nakonec opláchněte čistou vodou. Teprve poté můžete mladé cibulky zasadit do záhonu.

Ochraňte cibuli před patogeny

Jakmile se na vašich rostlinách objeví první listy, zalévejte je nadále pouze vodou a začněte s přípravou speciálního roztoku. Ten si vyrobíte tak, že smícháte v kyblíku s vodou 2 lžičky čpavku. Na šestimetrový záhon budete potřebovat 3 kyblíky vody s čpavkem. Jakmile máte záhon zalitý, další dny pokračujte jen zálivkou s vodou. Po deseti dnech smíchejte v litru vody lžičku soli a záhon zalijte. Po dalších deseti dnech si připravte roztok manganistanu draselného a aplikujte ho na záhon. Takto cibuli ochráníte před patogeny.

cibule záhon
Fotografie: Pxhere

Pravidelně cibuli hnojte

Cibule si velmi pochutná na směsi z droždí. Na jeden kyblík vody si připravte 100 g droždí. Do kyblíku s vodou připravené droždí rozdrobte a nechte hodinu odstát. Mezitím záhon s cibulí zalijte čistou vodou a po hodině ho zalijte trochou vody s droždím. Po další hodině cibuli zalijte opět čistou vodou.

Sklízení úrody

Jakmile listy cibule začnou usychat, je načase začít sklízet plody své práce. Cibuli ze země opatrně vytáhněte a jen ji na záhon položte. Takto vám na slunci skvěle dozraje a vyschne. Bude pro vás mnohem snazší takto vysušenou cibuli skladovat a vydrží vám čerstvá mnohem déle.

Zdroj: Tudasfaja

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]