Krtek už se zahradě vyhne obloukem. Zbavit se ho je možné i humánní cestou

Fotografie: Depositphotos

Krtek na zahradě začíná v předjaří pracovat rozhodně dřív než vy. Neváhejte a tentokrát ho předběhněte. Zkuste ho ze svého pozemku vyhnat.

I když jsme teprve v půlce zimy, počasí je spíš jarní. A s vyššími teplotami se příroda pomaloučku, polehoučku začíná probouzet. A tak zahrádkářům skončilo období relativní nečinnosti a musejí začít přemýšlet, co bude zahrada vyžadovat. Pokud už nepřijdou mrazy, budou se zahrádkáři muset co nevidět pustit do práce. Samozřejmě, že se neprobouzejí jen rostliny, ale také živočichové. K těm nejpřičinlivějším patří krtci a hraboši.

Trávník plný krtinců

To se tak jednou zrána rozhlédnete po svém trávníku a nestačíte se divit, kolik práce ty potvůrky za noc udělaly. Často to bývá i dvacet krtinců najednou. A vy nevíte – jako ostatně každý rok – co s tím. I když oba tvorečkové hrají důležitou roli v ekosystému, v trávnících způsobují velkou spoušť, uvádí web Deccoria. Nejde totiž jen o díry v zemi a kupičky hlíny na trávníku, oni hlavně poškozují kořeny trav a dalších rostlin.

Ohyzdný pařez na zahradě se dočká svého konce i bez náročného řezání. Pomůže i epsomská sůl

Na druhé straně však provzdušňují půdu a požírají různý hmyz, parazity, larvy a ponravy, kteří by možná udělali na úrodě ještě větší škodu než krtek v trávníku. Nicméně můžete vyzkoušet následující rady a tipy od zkušených zahradníků a zahrádkářů. Nejlepší bude, když se do práce pustíte hned a pokusíte se krtky a hraboše udržet co nejdál od vaší zahrady. A je potřeba vyzkoušet všechny metody, abyste použili tu nejúčinnější – váš soused už to možná udělal, a proto jsou tito živočichové u vás.

Těžko říct, jestli vám přiložená videonahrávka pomůže vyhnat krtka ze zahrady, ale rozhodně vás pobaví. O tom, jak si zajistíte pěkný zelený trávník bez suchých míst, jsme na BydlímeÚtulně již psali.

Jak přírodní cestou vyhnat krtka ze zahrady

  • Zvukové odpuzovače – vibrace a zvuky krtky odpuzují; zakoupíte je ve speciálních prodejnách.
  • Kovová tyč s plechovkou od piva nebo plastovou lahví – zapíchněte do země; jak vítr nádobou na tyči pohybuje, vzniká nepříjemný hluk, který by mohl vyhnat krtka daleko od vaší zahrady.
  • Odchyt do pastí – existují pasti, do nichž lapíte krtka živého a odnesete ho co nejdál od svého pozemku, nejlépe někam na louku; někdo si pořizuje i pasti smrtící, které se také na trhu nacházejí, jak píší na webu TheSpruce.
  • Výsadba rostlin, které krtka odpuzují – krtkům je dost rostlin nepříjemných; patří k nim měsíček zahradní, pryšec, česnek, bazalka, levandule, černý bez.
  • Použijte ricinový olej nebo semena – jedná se o semena a olej ricinovníku Ricinus communis, správně skočce obecného. Pro nás není jejich odér nikterak nepříjemný, ovšem krtky přímo odpuzuje. Bylo by tedy dobré, kdybyste mohli na zahradě nějaký skočec vysadit. Je to překrásná rostlina s červenými květy a zdobnými listy. Pozor – je však jedovatá. Semena lze nasypat přímo do děr po krtincích. Z ricinového oleje můžete připravit postřik: 10 litrů vody smíchejte s 15 gramy ricinového oleje a přidejte lžíci draselného mýdla, popřípadě přípravku na mytí nádobí (Jar). Následně aplikujte na trávník.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]