Odstranění pařezu bez námahy. Poradí si s ním přírodní urychlovač rozkladu

Fotografie: Depositphotos

Odstranit pařez není vždy úplně jednoduché. Malý pařízek s mělkými kořeny vykopete, s většími pařezy je to horší.

Jestliže pařez necháte být, většinou vám obrazí mladými výhony. I když je budete pravidelně odstříhávat, sílu růstu neumlčíte. Proto je dobré pařez zlikvidovat. Abyste ho však mohli odstranit sami a nemuseli jste volat speciální službu, která stojí spoustu peněz, poradíme vám několik způsobů, jak se můžete do pařezu pustit sami a účinně se ho zbavit. Stejně tak nebudete muset přistoupit k zakoupení stroje na likvidaci pařezů. A přece tyto tvrdohlavé zbytky stromů dokážete přemoci. Bez dřiny a bez chemikálií.

Biologický urychlovač rozkladu pařezů

Jde o přípravek, který můžete využít hned dvojím způsobem: jednak s jeho pomocí necháte pařez vyhnít, jednak urychlí kompostování. Jak je obojí možné? Biologický urychlovač rozkladu pařezů je stoprocentní přírodní podhoubí kornatce obrovského, jenž způsobuje hnilobu dřeva.

Jedná se o houbu, která je bezpečná pro lidi, zvířata i veškerou vegetaci. Dokáže však rozložit větve, zbytky kmenů, piliny, prostě dřevo. Takže si rozhodně kornatec nedávejte tam, kde chcete dřevo ve zdraví zachovat. Další tipy a rady k rychlému kompostování jsme již na webu BydlímeÚtulně uvedli v minulosti.

Postup při použití kornatce

Do pařezu navrtejte několik hlubších děr (zohledněte velikost pařezu); biologický likvidátor z kornatce promíchejte s troškou vody na kaši a tu vetřete do vyvrtaných otvorů; směs musí zůstat vlhká, takže pařez přikryjte igelitem, aby se uvnitř rosil. Obdobně můžete postupovat s epsomskou solí. Ta obsahuje hodně hořčíku a ten zase podporuje rozklad dřeva. V některých případech postačí i běžná kuchyňská sůl, je zapotřebí ji však čas od času do otvorů dosypat.

Krtek už se zahradě vyhne obloukem. Zbavit se ho je možné i humánní cestou

Další tipy k likvidaci pařezu

Pařez ponořte do tmy. To lze učinit třeba pomocí tmavé igelitové fólie. Bez přístupu slunce a vzduchu by neměl pařez pokračovat v růstu. Avšak některé pařezy, zejména ty s kořeny v hloubce a s přístupem ke spodní vodě, vyženou výhonky. Ty igelit protrhnou a pařez obrůstá dál. Lepší je tedy přes igelit postavit třeba starý hrnec či jinou nádobu, která bude těsně dosedat kolem pařezu. Anebo pařez s igelitem utěsněte těžkou pevnou plachtou, uvádí web TheSpruce.

Než se věci dají do pohybu, můžete místo využít jako podstavec pod nějakou rostlinu v nádobě. Nejlepší by však bylo, kdybyste spojili všechny metody dohromady. Biologický likvidátor do děr (anebo sůl), tmavý igelit, a ještě na to nasaďte nádobu a přehoďte plachtou. Jestli ani tak se pařez během roku nehne, nezbyde vám nic jiného než vzít krumpáč, sekeru a pilku a postupně odkopávat, odsekávat a odřezávat.

Někdo používá i vroucí vodu, píše se na webu HyundaiPowerEquipment, kterou lije do děr v pařezu. Ale na tu příliš nespoléhejte. To by muselo jít jen o malý a tenký pařízek s několika nanicovatými kořínky. A jeden tip závěrem – jestli je váš pařez vyšší, zkuste z něj pilkou vyřezat tvar stoličky s opěradlem; třeba na ni rádi občas usednete.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*