Kvalitní tepelná čerpadla a jejich 3 hlavní výhody

Tepelná čerpadla nepředstavují v dnešní době už neznámý pojem tak, jako tomu bylo v minulosti. Většina domácností se intenzívně zajímá o možnosti, jak a kde ušetřit náklady. Kvalitní tepelná čerpadla patří v současnosti k jedněm z nejčastěji instalovaných zdrojů vytápění nejen v České republice, ale i zahraničí. 

Snem každého je mít doma teplo, ale pokud možno za levnější peníz. Přesně tohle je jednou z výhod tepelných čerpadel. Mimo levného vytápění poskytuje požadované teplo a maximální komfort s bezstarostným provozem.

Účinnost a funkce tepelných čerpadel

Princip tepelného čerpadla spočívá v tom, že díky přidaného malého množství energie umí proměnit všudy přítomné nevyužitelné teplo na využitelné. Teplo čerpadlo získává z okolního prostředí, kde je ho takřka neomezené množství. Nejčastěji však rovnou ze vzduchu, země či prostřednictvím kapaliny (nemrznoucí směsi) – to jsou tepelná čerpadla vzduch voda. Kapalina proudí v potrubí ukrytých v zemi a natahuje teplo z okolní zeminy.

princip

  1. Úspora energie

Jak jsme již výše uvedli, jednou z nepopíratelných výhod tepelných čerpadel jsou nízké provozní náklady. Veškeré další spotřebiče umístěné v domě, kde je i tepelné čerpadlo budou mít nižší sazbu elektrické energie D56, jež je pro RD dvaadvacet hodin denně pro všechny spotřebiče – budou tedy využívány pouze s polovičními náklady.

  1. Šetří životní prostředí

Ani tento fakt by nám neměl být lhostejný. Kvalitní tepelná čerpadla jsou šetrná k životnímu prostředí a navíc zajišťují patřičný komfort 365 dní v roce. Během jeho provozu nevznikají žádné exhalace.

  1. Víceúčelovost

Tepelné čerpadlo může chladit i ohřívat. O teple už jsme si napsali své a každý nejspíš ví, že ohřev vody patří k nejnákladnějším položkám vůbec. Díky tepelnému čerpadlu snížíte vaše obvyklé výdaje na polovinu. Ovšem mimo zajištění tepla dokáže i chladit. Například takové podlahové chlazení má oproti běžné klimatizaci řadu výhod. Mimo to, že je energeticky úsporné, je tiché a neruší vás chodem ventilátorů.

Obrázek: pixabay.com a ochsnercz.cz