Rozmnožování muškátů na přelomu léta a podzimu. Pro mnohé zvláštní termín má svůj důvod

Fotografie: Depositphotos

Muškáty jsou půvabnou dekorací na mnoha balkonech. S koncem léta a neodvratně se blížícím začátkem podzimu stojí za to přemýšlet o jejich rozmnožování.

Jsou to bezesporu muškáty, kdo spoustě balkonům a terasám nejčastěji kraluje. Jejich pěstování je nekomplikované, nenáročné a po několika krocích péče jim je umožněno kvést od května až do prvních mrazů. Vyplatí se je zasadit do úrodné půdy, zajistit jim ideální přístup ke slunci a pravidelnou zálivku. Vhodná doba na přemýšlení o pěstování muškátů je pozdní léto, které brzy přejde v podzim. Takový postup vám v příští sezóně umožní získat rostliny shodné s těmi, jež aktuálně pěstujete.

Sběr muškátových sazenic

Díky správné ochraně můžete muškáty skladovat doma po celou zimu. Zkušení zahradníci však vědí, že nové sazenice kvetou nejbohatěji. Abyste své peněžence ulevili od každoročního nákupu rostlin, vyplatí se vytvořit si nové muškáty sami. Je to docela snadné a samotné řízky mohou rychle zakořenit. Výhonky pro budoucí sazenice muškátů byste měli sbírat pouze ze zdravých a nejbohatěji kvetoucích rostlin. Pokud to budete dělat na otevřeném balkoně nebo před domem, vyplatí se vybrat den bez deště, abyste nenamočili výhonky a nařezané lístky.

Pro přípravu sazenic muškátů potřebujete předem vydezinfikovaný ostrý nůž nebo zahradnické nůžky. Jiné nástroje by mohly výhonky rozdrtit. Proveďte rovnoměrný a přehledný řez vrcholků výhonů o délce 5–10 cm. Z odříznutých úlomků odstraňte květní poupata a listy. Na každé sazenici nechte maximálně 2–3 listy. Příliš mnoho listů by mohlo zvýšit transpiraci vody, což by mohlo vést k vyschnutí sazenice před zakořeněním. Předem připravené sazenice nechte pár minut na větraném místě.

Jak se o sazenice starat?

Sazenice muškátů sázejte do malých květináčů nebo plastových kelímků od jogurtů naplněných lehkým substrátem. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, je důležité pamatovat na to, že je třeba vytvořit drenážní otvory. Rostliny zalévejte jemně, snažte se nenamočit jejich vnějšek. To by jim mohlo uškodit a mohly by začít plesnivět.

Fotografie: Pixabay

Květináče se sazenicemi uchovávejte na teplém a stinném místě, dbejte na pravidelnou zálivku. Doporučená okolní teplota se pohybuje mezi 16 a 20 stupni Celsia. Aby neuvadly, je dobré zapíchnout do země například špejle. Poté rostliny přikryjte průhlednou fólií. Rostlinám tak zajistíte přiměřenou vzdušnou vlhkost. Takto připravené řízky by měly zakořenit a růst ještě před zimou.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]