Obliba tepelných čerpadel značně roste. Jsou však snadnou kořistí vyčkávajících zlodějů

Fotografie: Depositphotos

S rostoucí popularitou i nutností těchto druhů obnovitelných zdrojů se množí i krádeže cenného zařízení. Dochází k tomu už třeba ve Švédsku, ochrana je otázkou.

Švédská policie nedávno rozbila celý gang lupičů, kteří se přímo specializovali na krádeže tepelných čerpadel. Hodnota zcizeného majetku dosahuje 4,5 milionu švédských korun, tedy cca 9 milionů Kč. Policisté odhalili, že součástí zločinecké skupiny bylo osm lidí, operovali ve Fyrbodalu a okolí. Vyšetřování zahájili poté, co byla loni na podzim ukradena tepelná čerpadla jedné z firem v Orustu. Soud začal 7. června, bude pokračovat ještě do poloviny léta.

Nárůsty na obou stranách barikády

Švédsko a Norsko mají podle statistik nejvíce tepelných čerpadel na světě, respektive na hlavu v rámci Evropy. Na počátku roku 2022 došlo k výraznému nárůstu, konkrétně až o 60 %. Během 4. čtvrtletí roku 2022 pak přišel další nárůst, tentokrát o 30 %. K růstu krádeží došlo hlavně ke konci roku 2022, protože se výrazně prodloužila dodací lhůta konkrétních zařízení. Někdo si je tudíž normálně kupoval, jiný nechtěl čekat a ukradl je.

Zloději kradli pumpy z podniků i domácností, tato praxe zasáhla i pojišťovny. Obliba čerpadel tohoto druhu obecně neklesá. Zvyšuje se tak opět šance na krádež, proti níž se lze bránit jen nadmíru obtížně. Stále jde však o první volbu pro toho, kdo chce vytápět ekologičtěji a také snížit celkové účty za teplo. Naše prostředí totiž tímto mechanismem dovoluje vlastně neomezený a bezplatný přísun potřebné energie, především tepla.

tepelné čerpadlo ventily
Fotografie: Pixabay

Výdrž při správné péči o stroj

Jejich doba životnosti se obecně uvádí na 10 let, při správné péči a celkové údržbě můžete dosáhnout i dvojnásobku. Správné použití je vždy popsáno v návodu. Jeho přečtení je silně doporučeno hlavně zařeknutým ignorantům těchto dokumentů. Stejně jako u kotlů jsou na místě i pravidelné kontroly a revize autorizovaným servisem. Je třeba mít na paměti, že správné funkce se dočkáte jen v určitém teplotním rozmezí. Efektivitu zařízení omezí výrazné mrazy i tropické teploty.

Zdroj: Zielona Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]